Univerzita Karlova slaví 655 let od svého založení
Několik tisíc lidí využilo o víkendu jedinečnou příležitost - nahlédnout do nejstarší středoevropské Univerzity Karlovy. Ta dnes slaví 655 let od svého založení a prohlédnout si starobylé sály, žezla a taláry se při této příležitosti vydala i Zdeňka Kuchyňová.
Když jsem přicházela k budově Karolina, kde sídlí rektorát univerzity, nevěřila jsem svým očím. V mrazivém počasí se před vchodem klikatila sto metrová fronta, ve které stáli lidé ve čtyřstupech. Tak obrovský byl o univerzitu zájem. Ta byla založena 7. dubna v roce 1348 jako první na sever od Alp a na východ od Paříže. Panovník Karel IV. v zakládací listině mj. píše: "aby naší věrní obyvatelé království nebyli již více nuceni za účelem vyhledávání věd kraj světa obcházet, k cizím národům se obracet, rozhodli jsme se po předchozí zralé úvaze vytvořit obecné učení v našem metropolitním a zvláště půvabném městě pražském". A tak začaly dějiny univerzity, která už tehdy měla čtyři fakulty - teologickou, právnickou, filosofickou a lékařskou. Jak uvedl profesor Josef Petráň, ředitel Ústavu dějin Univerzity Karlovy, v proslulé budově Karolina však univerzita sídlila až později.
"Předměty se vyučovaly například v pražských klášteřích. někteří profesoři vyučovali i ve vlastních příbytcích. Až roku 1366 Karel IV. založil Kolej Velkou, která se po něm potom zvala Karlova. Nebyla ale v těchto místech. Hovoří se o domu Lazara Žida. Až jeho syn a nástupce Václav IV. za ne dost jasných okolností získal palác tehdejšího královského bankéře Rotleva."
A tam sídlí univerzita dodnes. Během staletí zde učilo mnoho významných osobností. Jako rektor zde působil například Jan Hus či Jan Jesenský, který byl popraven po českém stavovském povstání. Profesorem filosofie tu byl i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk či Edvard Beneš. Kromě dějin univerzity lákaly návštěvníky také její insignie a taláry. Své výsostné znaky používala univerzita od počátku, jednalo se například o žezlo, prsten či pečetidlo. To se dochovalo z poloviny 14. století a jeho obraz se dnes užívá jako univerzitní logo.
"Dnes se těchto insignií užívá už jen sporadicky, především při inauguraci, při slavnostním nastolení rektora. On přijímá jak žezlo, medaili na řetězu důstojenství, prsten a klíč. Ale jinak se užívá při slavnostech, především jako insignie se užívá žezla a medaile na řetězech důstojenství."
Obřadní obleky nebo-li taláry k insigniím univerzity nepatří a během staletí se měnily. Jeden však zůstal a to je obřadní oděv pedela, který má stále stejný střih již od 16. století.
"V podstatě pedel je ten, kdo nosí před rektorem, popřípadě děkanem žezlo. Kdysi to ovšem býval správní úředník, který měl daleko větší pravomoci, dneska už se to stalo takovou funkcí spíše zřízeneckou."
Jak dodal profesor Petráň, dnes univerzitu navštěvuje téměř 32 tisíc studentů. Rektorem je už druhé volební období profesor Ivan Wilhelm. Univerzita Karlova se pod jeho vedením snaží zachovat dávnou tradici a zároveň být moderní institucí. Navázala spolupráci s unirzitami po celém světě a naplno běží výměny studentů i profesorů.