V Česku se objevila ptačí chřipka

r_2100x1400_radio_praha.png

V Česku se objevil první případ ptačí chřipky. Testy prokázaly, že labuť, jejíž tělo našli lidé před týdnem u Hluboké nad Vltavou, byla nakažena virem H5. Jestli jde o patogenní virus H5N1, který je nebezpečný také pro člověka, ukáží další testy. Situaci sleduje Martina Lustigová.

Foto: ČTK
Nález mrtvé nakažené labutě potvrdil hypotézu, podle které Česko odolávalo nákaze rozšířené ve všech okolních zemích díky dlouhotrvající zimě. Rozmrzající vodní plochy ale přilákaly labutě z Rakouska a z Německa. Výskyt ptačí chřipky v Česku odborníci považují za veterinární problém. Pokračuje ministr zemedělství Jan Mládek: "Samozřejmě, že ptačí chřipka je nepříjemná nemoc, ale je to v této chvíli chřipka ptáků, která za určitých, úzce vymezených podmínek může přeskočit na člověka. Ale není žádný důvod nepokračovat v konzumaci kuřat a jiné drůbeže. Riziko tady je, ale je poměrně malé." Podle ministra Mládka je potřeba si na přítomnost ptačí chřipky zvyknout, jako například na BSE.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít považuje riziko přenosu nákazy v našich podmínkách za minimální a spíše jen teoretické: "Všechny přenosy na lidi, které byly zaznamenány, byly zaznamenány ve velmi špatných hygienických chovech, kde kontakt mezi člověkem a uhynulým zvířetem byl velmi úzký, byla tam vysoká infekční dávka. Takové podmínky se v České republice nemohou očekávat." Rodiče by ale podle Michaela Víta měli například poučit děti, aby se nedotýkaly mrtvých ptáků.

Foto: ČTK
V jižních Čechách už začala platit mimořádná veterinární opatření. Kolem místa výskytu byly vymezeny dvě zóny - tříkilometrová a desetikilometrová. Více už Josef Duben ze Státní veterinární správy: "Chovatelé budou muset držet drůbež doma, hlásit každý podezřelý úhyn, který bude vyšetřen. Všechno bude pod veterinárním dohledem. A pakliže nedojde k zavlečení nemoci do chovů, po takových třech, čtyřech týdnech by se situace měla vrátit do normálu. V podstatě těch tří kilometrů se týká totální zákaz chování venku, těch deseti kilometrů potom se týká zákaz přesunu zvířat. Nic z ptáků, nic od drůbeže nesmí z tohoto území odejít ven." Chovatelé mají být také informováni o rizicích, která jsou s ptačí chřipkou spojena.

V blízkosti místa, kde byla nalezena mrtvá labuť, je i zoologická zahrada. Stát už jí nabídl vakcinaci vzácných chovů. Jak potvrzuje mluvčí ZOO Roman Kössl, preventivní opatření přijala zahrada už dávno: "My už v zoologické zahradě děláme opatření proti ptačí chřipce zhruba tři měsíce. Vodní ptáci jsou pod sítí - to znamená, že nemohou ven a většina ptáků se asi nedostane ani k nim."

I další ornitologové přijali opatření proti šíření ptačí chřipky už dříve. Letos se například nebudou konat veřejná kroužkování ptactva. Ochránci přírody zároveň vyzývají veřejnost k ohleduplnému přístupu k opeřencům. Lidé by neměli ve vztahu k nim měnit své zvyky.