V Jihovýchodní Asii jsou stovky českých turistů
Záchranáři pročesávají pobřežní oblasti v zemích jihovýchodní Asie a nacházejí další mrtvé. Některé oblasti jsou stále odříznuty od světa. Mezi postiženými je řada zahraničních turistů. V jihovýchodní Asii se podle cestovních agentur nachází na 500 českých turistů. Řada dalších však cestuje sama.
"Pobřežní silnice vede rovnoběžně s břehem, ale není na moře vidět a když jsme zahnuli s rikšou k moři, tak najedou proti nám běželi plačící děti a lidi a ukazovali ať utíkáme pryč, ať se otočíme. Šli jsme se podívat k moři a v tu chvíli ta vlna už ustupovala, takže přímo jsme ji neviděli. Jak jsme si to potom měřili, tak ta vlna byla asi ve výši tři až tři a půl metru. Ale ty baráčky rybářů nebo spíš chýše, tak ty jsou až ke břehům moře, takže ty byly poničené. Během velmi krátké chvíle - dvou až tří minut se to moře stáhlo zpět asi přes sto metrů. Tam, kde jsme mysleli, že se budeme koupat, bylo najedou sucho. Kdybychom tam byli o čtvrt hodinky dřív, tak bychom byli ve vodě a spíš by nás to stáhlo do vody, než aby nás to hodilo na břeh."
Mezi oblíbená letoviska Čechů patří i Thajsko. Řada českých turistů zde byla evakuovaná. Například i skupina českých sportovních lezců. Ze skály z výšky třiceti metrů nad mořem viděli zkázu, kterou způsobila přívalová vlna cunami, Tomáš Kysilka a jeho dcera, pravidelná účastnice závodů Světového poháru v lezení na obtížnost. Jeho kamarády vlna zasáhla, ale všichni měli štěstí, vyplavali a zachránili se. Na Maledivách se rekreoval se skupinou svých přátel i třicetinásobný držitel zlatého slavíka zpěvák Karel Gott. Novinářům se podařilo navázat spojení s dalším ze skupiny - skladatelem Karlem Svobodou. Jak uvedl, se svojí ženou byl právě v bungalovu, když přišla asi šestimetrová vlna. Ostatní ze skupiny byli v té době roztroušeni po celém ostrově. Ničivá vlna prakticky zničila celý resort, kde byli ubytováni. Všichni ze skupiny jsou však zdrávi, i když zřejmě uvězněni na malém atolu na jihu Malediv. Prasklina v mořském dně je dlouhá asi 1000 kilometrů a podle některých odborníků je třeba počítat s dalšími otřesy a tedy i přílivovými vlnami. Ty se po hladině oceánu posouvaly téměř rychlostí tryskového letadla a uvolnilo se takové množství energie, které Spojené státy spotřebují za celý rok. Zemětřesení podle seismologa Jana Zedníka z geofyzikálního ústavu Akademie věd zaznamenaly i naše přístroje:"Zemětřesení z té oblasti k nám přijde zhruba za 12 minut a zaregistrovaly je pochopitelně všechny stanice české regionální sítě a potom následovala celá řada dotřesů. Já bych to odhadoval tak 30 až 50 a nebyla to žádná malá zemětřesení. Bylo to od 5 do 7 na Richterově stupnici."