V. Klaus: Předčasné volby neřeší vše

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Václav Klaus sice nechce komentovat úvahy o možné koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL, nicméně prohlásil, že takový koncept byl měl ve sněmovně drtivou většinu hlasů, a tudíž by byl možný. Předčasné volby by podle jeho názoru průlom do politického uspořádání zřejmě nepřinesly. V nedělním diskusním pořadu televize Prima řekl, že by určitě odstranily nynější pat, výsledek by ale byl i tak zřejmě těsný.

Politici by měli funkční vládu sestavit co nejdřív, myslí si prezident Václav Klaus. Podle něj je rozladění voličů velké a politické strany by to měly respektovat. Případné předčasné volby by podle Václava Klause sice odstranily současný pat, ale politické rozložení sil by nevyřešily. Doufá tak, že druhé kolo jednání už bude úspěšné:

"I já už jsem si v nějaké chvíli řekl, že takto už dál ne. Jak všichni zaregistrovali, moje reakce posledního týdne byla naprosto jasná. Já myslím, že už je načase, už dávno je načase, aby politici nějaké řešení nalezli a myslím, že oni to vědí. Teď jde o to, jak rychle se k tomu rozhoupají."

Prezident Václav Klaus nechce veřejně podporovat žádnou z možných kombinací koaliční vlády. V televizi Prima přesto zmínil koalici občanských demokratů, ČSSD a lidovců. Taková vláda by podle něj byla dostatečně silná:

"To není soutěž královny krásy, aby se mi líbila o kousek více nebo nelíbila. Prostě já bych respektoval, jestli umím dobře počítat, že tato vláda by měla dohromady 168 poslanců, čili ta vláda by byla silná a nepochybně by mohla něco v té zemi prosadit, něco, co ta země strašně moc už potřebuje."

Zdlouhavá politická vyjednávání o sestavení funkční vlády vadí jak většině obyvatel tak i prezidentu Václavu Klausovi. Pokud by došlo na třetí pokus a kandidáta na sestavení vlády by vybírala sněmovna, prezident by rozhodnutí poslanců zřejmě respektoval. Doufá ale, že druhý pokus bude úspěšný a politici najdou společnou řeč. V této souvislosti kritizuje postoj sociálních demokratů, kteří projekt duhové koalice složené ze všech parlamentních stran kromě komunistů odmítli:

"Nemá nikdo sílu na vítězství, ale někdo má sílu na blokaci řešení. Takže jedna věc je kritika tohoto typu. Já si myslím, že už prohrávají všichni, a proto se dohodnout měli. Proto jsem vyjádřil své rozladění nad tím, jak zabouchli dveře za mými návrhy, které byly kompromisními návrhy. Já doufám, že teď se to pohnulo."

Václav Klaus zatím neplánuje další schůzky s politiky. Podle svých slov se už angažoval dost:

"U mě není otázka dojti trpělivosti, já jsem prostě své pokusy vyčerpal. Od voleb jsem udělal 22 jednání a schůzek k tomu, a to je docela vysoké číslo. Prostě já nevím, co by třiadvacátá teď pomohla."