V olomouckém tropickém skleníku vykvetla obří mučenka

Helena Kalusová, foto: ČTK

V olomouckém tropickém skleníku vykvetla obří mučenka. Tahle bujně rostoucí liána šplhá do korun stromů až do výšky 20 metrů. Vykvétá jen jednou do roka a jejím až patnácticentimetrovým květem se mohou návštěvníci potěšit několik dní.

Helena Kalusová,  foto: ČTK
Mučenka obří je skutečnou královnou mezi mučenkami.

"Velikost květů je 10 až 15 centimetrů v barvě fialové, červené a bílé. A připomíná mořskou vodní sasanku,"

uvedla vedoucí sbírkových skleníků Helena Kalusová. Bujné liány mučenky mají tisíce úponků, kterými se přidržují při šplhání do korun stromů. Úponky jsou tak citlivé na dotyk, že už zhruba hodinu poté, co se dotknou vhodného předmětu, začnou reagovat. Mučenka má navíc chutné plody.

"Od velikosti křepelčího vajíčka, až husího vejce, až po půl kilové plody, které právě má tahle mučenka, která nám kvete v tropickém skleníku. Často se využívají na výrobu sirupů, do zmrzlin, krémů, ovocných salátů, mají chuť meruňky."

Můžeme menší druhy mučenky pěstovat i doma v bytech?

"Jsou druhy, které se dají běžně pěstovat, nemají tak velké květy."

Tak nevím, jestli doma nezasadím mučenku. Čerstvé zralé plody totiž ani nemusíte zpracovávat, dají se totiž konzumovat s cukrem.

Olomoucké sbírkové skleníky, kde obří mučenka roste, jsou největší v České republice. Jejich rozloha je 3000 metrů čtverečních a mohou se pochlubit i dalšími raritami. Patří k nim největší leknín na světě pojmenovaný po královně Viktorii, který se právě chystá kvést. Jsou tu stoleté kaktusy rodu Astrophyta dovezené z Mexika. Největší palmový skleník navíc letos slaví už 80 let. Ročně sem přijde asi 100 tisíc lidí. A jaký je největší pěstitelský úspěch olomouckých botaniků? O tom už více Naďa Krejčí.

"Asi to, že tu máme rostlinu, která sem byla vysazena jako původní. Už v tom roce 1927, už tehdy byla vzrostlá. Je to pnoucí rostlina tetrastigma, která je hned u vchodu do skleníku, takže ta už má přes sto let."

Mimořádně vzádnou rostlinu získalo nedávno i Arboretum Nový Dvůr na Opavsku. Dřevina Wollemie se podobá tisu a patří k nejstarším na světě, žila už před 200 miliony lety. Je živým svědkem doby, kdy na Zemi ještě nežili ani dinosauři. Ve volné přírodě roste jen v australském národním parku Wollemi, kde byla před 13 lety náhodně objevena. V současné době se wolemie množí v jediné botanické zahradě a lesní školce v australském Brisbane. Do Opavy ji odtud s evidenčním číslem přivezl jako dar pro arboretum jeden z obyvatelů Opavy.