V Praze demonstrovali chovatelé prasat

Foto: ČTK

"Rovnoprávnost pro česká prasata!" požadovali v úterý na demonstraci jejich chovatelé před ministerstvem zemědělství. Co farmáři chtějí od státu chtějí, aby - podle nápisu na jednom z transparentů - "se české zemědělství nestalo českým Titanikem" a jak se k jejich požadavkům staví ministerstvo?

Foto: ČTK
Výkupní cena prasat je nízká a náklady na chov rostou, stěžují si jejich chovatelé a chtějí od státu zvláštní pomoc. Právě na podporu svých požadavků, které už dříve vyčíslili na miliardu korun, v úterý demonstrovali. Podle prezidenta agrární komory Jana Veleby chtějí zemědělci varovat před trvalým poklesem domácí zemědělské produkce. Veleba také tvrdí, že pokud stát chovatelům nepomůže tak jako jiné země v okolí, klesne výroba vepřového ve prospěch dovozů a maso podraží.

Jan Veleba, foto: ČTK
"My chceme, tak jako mají třeba francouzští farmáři nebo teď to budou mít maďarští farmáři, určité příspěvky na určité úkony, ale k tomu chceme i nějaké neinvestiční pomoci. Je třeba si sednout za stůl a je třeba o tom problému jednat, protože je vážný. Řeknu Vám dvě čísla: v roce 2001 utržili čeští chovatelé za prasata 22 miliard korun a letos to bude něco přes 12 miliard korun, čili je tady volný pád."

Zemědělci žádají ještě letos od státu příplatky na čistotu prasat před dodávkou, na dopravu nebo na podporu vakcinace a desinfekce v chovech. Na rok 2008 pak mimo jiné například požadují vyšší dotace na pojištění zvířat.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič, který sám považuje situaci v odvětví chovu prasat za znepokojivou, protestujícím sdělil, jaké kroky může na jejich podporu učinit. Poukázal na žádost o dodatečné peníze ze státní pokladny, aby se mohl zvýšit příspěvek na likvidaci těl uhynulých zvířat. Ministr také upozornil na možnosti čerpání peněz z evropských fondů. Tuto eventualitu potvrdil i poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon.

Petr Gandalovič, foto: ČTK

"To, co pan ministr říká, to je Program rozvoje venkova, který je v České republice, jako v jedné z prvních zemí EU, schválen. A tento program na podporu modernizace farem, i těch, co chovají prasata, využít lze, je již otevřen a určitě je potřeba, aby se čeští chovatelé prasat do tohoto programu přihlásili."

Požadovanou miliardu ale podle ministra zemědělství stát nemá. Navíc upozorňuje, že pokud by Česká republika nové dotační programy pro chovatele prasat vypsala, dostala by se do střetu s evropskou legislativou, protože přímé dotace pro chovatele prasat EU v současné době nezná.

Chovatelům prasat by mohla zkomplikovat život také revize společné zemědělské politiky, kterou v úterý schválila Evropská komise, a v níž se mluví také o razantním seškrtání zemědělských dotací pro velké farmy a velká zemědělská družstva. Tento krok by se výrazně dotkl České republiky, která má jednu z nejvyšších koncentrací velkých zemědělských podniků v EU.

Nespokojených farmářů se sešlo v Praze na 1 600 a nepřijeli s prázdnou. Kromě transparentů s sebou přivezli i vůz s jitrnicemi a vepřovými kýtami, které pak rozdávali na ministerstvu i kolemjdoucím. Jan Veleba říká, jak se bude situace dále vyvíjet. Uspokojilo zemědělce úterní vystoupení ministra Gandaloviče?

"Neuspokojilo, nicméně jsme zaznamenali výrazný posun u pana ministra. Jsme domluveni, že s ním budeme hovořit v příštím týdnu ve středu a tam by měl nastat posun."