V závěru kongresu SVU byl oceněn Mojmír Povolný

kongres2.jpg

V pátek vyvrcholil 24. kongres Československé společnosti pro vědy a umění. Účastníkům nabídl na 40 panelů přednášek od historie, politologie, lékařství až po ekonomii. A jaké byly závěrečné dny kongresu?

Karel Raška,  foto: Martina Stejskalová
Účastníky kongresu čekal kromě řady přednášek, koncertů a výstav i výlet do Košic, kde má pobočku ružomberská katolická univerzita, která se letos ujala role hostitele. Jak uvedl před skončením setkání předseda SVU Karel Raška, s jeho průběhem jsou lidé spokojení.

„Já si myslím, že kongres se povedl nad všechna očekávání. Program má velice dobrou kvalitu, o čemž svědčí to, že síně jsou plné. Měli jsme dvě speciální přednášky, např. doktor Chládek hovořil o svých výzkumech mayských jeskyní.“

Karel Raška byl do čela SVU zvolen před dvěma roky v Českých Budějovicích. Podařilo se mu splnit, co si předsevzal?

 Miloslav Rechcígl,  foto: Martina Stejskalová
„Za jeden z cílů jsem si vytkl získat pro společnost mladší lidi, podařilo se mi do výboru přijmout dva mladší kolegy. Myslím, že se mi podařilo navázat velice dobré styky s některými evropskými pobočkami. Zúčastnil jsem se založení nové pobočky v Českých Budějovicích, která pracuje na neobyčejně vysoké akademické úrovni, možná až trochu exkluzivní akademická společnost.“

Společnost pro vědy a umění byla založena roku 1958 českými a slovenskými vědci v exilu a letos tedy slaví 50 let. Bývalý předseda SVU Miloslav Rechcígl, tuto dlouhou historii zmapoval.

„V posledních dvou letech jsem se koncentroval na dokončení historie SVU, která teď vyšla, a je to publikace o nějakých 700 až 800 stránkách. Vydala to Columbia University Press. Já u kongresů byl od samého začátku. Začal jsem jako sekretář washingtonské skupiny, byl jsem tehdy nejmladší. De facto jsem dělal první kongres a od té doby jsem to shromažďoval.“

Mojmír Povolný,  foto: Martina Stejskalová
To jste musel mít plné skříně.

„To já jsem měl. Já měl celou místnost zaplněnou krabicemi. My jsme to už dali do archivu na univerzitu v Minnesotě, ale pořád něco doma mám. Považoval jsem to za povinnost, protože já už jsem ta poslední instituční paměť. Jsem přesvědčený, že kdybych to nenapsal, tak už to nikdo nenapíše.“

V Košicích také převzal cenu pražské pobočky SVU profesor Mojmír Povolný, který žije ve Spojených státech od roku 1950 a od 50. let také působil v Radě Svobodného Československa. Vydal i řadu publikací, ty poslední připomněla předsedkyně pražské SVU Alena Morávková.

„Jedna z nich má název Má cesta 20. stoletím a vyšla v Brně 2001, druhá Zápas o lidská práva vyšla v Brně 2007. Prosím pana profesora Povolného, aby přijal cenu SVU Praha.“

„Já se domnívám, že po takové poctě má následovat to, čemu jsme na Masarykově univerzitě říkali Gracialum axiom. Jsem velmi poctěn a překvapen, že se mi dostává této pocty,“řekl profesor Povolný. Další Světový kongres Československé společnosti pro vědy a umění se uskuteční opět za dva roky.