Váňa senzačním králem Velké pardubické

Vítězové Tiumen a Josef Váňa, foto: ČTK

Letošní Velká pardubická nabídla jeden z nejemotivnějších dostihů v historii. Josef Váňa dosáhl rekordního šestého vítězství pouhých deset dnů před svými 57. narozeninami! V sedle osmiletého hnědáka Tiumena porazil i favorizovanou bělku Sixteen, která útočila na zlatý hattrick.

Vítězové Tiumen a Josef Váňa, foto: ČTK
119. ročník Velké pardubické se zapíše do historie i tím, že do cíle docválalo hned 18 koní, což je absolutní rekord. Velký šampion Josef Váňa k tomu dodává:

"Tato Velká pardubická byla jako vystřižená z extrémního časopisu, po Zahrádkách skoro plné pole koní - něco nevídaného. Byl to dostih dostihů a i pro lidi, kteří tomu nerozumí, to musel být zážitek."

Tiumen s Váňou před cílem, foto: ČTK
Váňa se na těžkém podmáčeném terénu držel od úvodu vpředu a v závěru téměř sedmikilometrového dostihu začal mocně finišovat. Jeho drtivému nástupu neodolali Numero Due, Mandarino a dokonce ani superfavoritka Sixteen. 56 letý legendární žokej přiznal, že v senzační triumf nevěřil do posledních metrů.

"Já jsem byl přesvědčený o vítězství až v cíli. Pořád jsem za sebou cítil Sixteen, znám její kvality a vím o jejím konci. Až jsem se těsně před cílem podíval levým a pravým okem a nic bílého jsem ta neviděl, tak jsem tam holt byl."

Sixteen (vpředu) s Josefem Bartošem překonává taxisův příkop, foto: ČTK
Dostihoví odborníci tvrdí, že jezdecky jsou na tom momentálně nejlépe Josef Bartoš, váš syn a Dušan Andrés - jak jste si po jezdecké stránce věřil a jak moc záviselo včerejší vítězství na vašem umění?

"Já myslím, že to bylo hodně o zkušenostech, za závěr musím poděkovat koníkovi, protože ve svém věku nemůžu být tak silný ve finiši, jak jsou tři zmínění kluci."

Tiumen, foto: ČTK
Váňa ve Velké 4 x triumfoval s Železníkem, který je dodnes rekordmanem mezi koňmi, poté se radoval s Vronským a 12 let od posledního vítězství přišel naprosto nečekaný triumf s outsiderem Tiumenem. Slavný žokej srovnal své vítězné pocity takto:

"Nejsilnější zážitek jsem měl tenkrát, když jsem se Železníkem spadl na Poplerově skoku a ještě vyhrál Velkou pardubickou. Po pádu v Baden Badenu, kdy jsem vyhrál s Vronským, tak to bylo také fenomenální a to, co se podařilo teď, tak to je vyloženě nad plán."

Josef Váňa, foto: ČTK
O vás je známo, že jste tvrdý na koně i na svěřence. Jak bude Tiumen odměněn, bude mít nějakou "protekci"?

"To vůbec nepřipadá v úvahu, já jsem profesionální trenér, ve stáji mám 570 koní a těžko si mohu dovolit být k někomu benevolentnější. To samé je i s lidmi. Pokud nejste trochu pes, tak to nejde."

Co konec kariéry, jak vidíte svou budoucnost?

"Já to nechávám otevřené."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio