Varhany - šperk pro katedrálu sv. Víta jsou téměř hotové

Nové varhany pro chrám sv. Víta, foto: ofic. web Svatovítské varhany

Varhany pro Svatovítskou katedrálu jsou téměř hotové a sestavené. Poprvé se rozezní nikoliv v Praze, ale v barcelonské dílně Gerharda Grenzinga, který varhany pro český národní chrám vyrábí.

Nové varhany pro chrám sv. Víta,  foto: ofic. web Svatovítské varhany

První, kdo si v Barceloně varhany na slavnostním koncertu vyzkouší, je varhaník Josef Kšica, který je regenschorim svatovítské katedrály a na nové varhany bude hrát i v Praze. Před odletem řekl: "Vzal jsem si sebou mnoho not, určitě to bude milé překvapení. Ty varhany skýtají velké možnosti."

Nejmenší píšťala 7 milimetrů, největší 7 metrů

Varhany mají dohromady šest a půl tisíce píšťal, tedy o dva tisíce víc, než ty současné ve svatovítské katedrále. Nejmenší měří pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší píšťala přesáhne sedm metrů. Nástroj váží přes 30 tun. O nových varhanách se uvažuje už sto let. Ty současné totiž nejsou všude dobře slyšet, uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka:

"Když se katedrála naplní velkým počtem lidí, tak jsme pohlcovači toho zvuku. Současné provizorní varhany nemají předepsaný výkon a protože jsou po straně, tak tam vzniká určitý zvukový posun, což vadí hudebníkům."

Lidé si mohli píšťaly adoptovat

Nadace na dostavbu varhan vznikla v roce 2017. Ve výběrovém řízení vyhrála barcelonská dílna. Nadační fond zároveň vyhlásil národní sbírku. Za tři roky se podařilo získat 98 procent částky, tedy 79 miliónů korun. Peníze se vybíraly od dárců, na benefičních akcích a dokonce si lidé mohli píšťaly tzv. adoptovat, upozorňuje prezident nadačního fondu Bohemian Heritage fund Pavel Smutný:

"Lidi i firmy si mohli adoptovat píšťalu. Od píšťalek maličkých až po veliké frontální píšťaly, které stojí 300 tisíc korun jedna. Lidé si tam mohou nechat vyrýt i své jméno."

Inspirací pro varhany byla Panská skála

Autorem designu je Peter Olah, který pracuje v automobilovém průmyslu. Nechal se inspirovat tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany a znáte ji i z pohádky Pyšná princezna.

"Vytvořili jsme kompozici, která se jakoby vznáší ve vzduchu. Nechtěli jsme vytvořit nějaké historizující varhany. Snažili jsme se potlačit samotnou varhanní skříň a vytvořit takový šperk pro katedrálu. Jakýsi náhrdelník, který visí pod rozetovým oknem."

Nyní se varhany po koncertě rozmontují a na dvou kamiónech povezou do Prahy. Tady je postaví na kůru pražské katedrály, který ještě čekají stavební úpravy. Po instalaci bude třeba nástroj znovu nazvučovat.

Do projektu nových varhan se zapojil i Český rozhlas, který vyhlásil soutěž pro skladatele. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu a posluchači rozhodnou o vítězi.

Varhany poprvé zazní příští rok 15. června na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou.

https://www.svatovitskevarhany.com