Vicepremiér Čunek může být stíhán - a může se i očistit

Jiří Čunek, foto: ČTK

Ve středu vydal Senát k trestnímu stíhání svého člena Jiřího Čunka. Policie jej totiž podezírá z korupce. Lídr lidovců, místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ale tvrdí, že je nevinen a přes policejní vyšetřování se nehodlá vzdát svých funkcí.

Jiří Čunek, foto: ČTK
Tři měsíce trvala cesta Jiřího Čunka do nejvyšších pater české politiky. Místo na výsluní se ale ocitl v hledáčku policejních vyšetřovatelů. Ve středu pak Senát těsnou většinou zbavil Čunka imunity a umožnil jeho trestní stíhání pro podezření z korupce. Funkce člena vlády mu imunitu neposkytuje. Podle policie ještě jako starosta Vsetína přesně před pěti lety přijal úplatek od firmy H&B Real. Jako důkaz má sloužit vklad asi půl milionu korun na Čunkův účet krátce poté, co byla z účtu firmy vybrána téměř stejná suma. Tuto verzi potvrzuje i výpověď jeho bývalá sekretářky, která navíc obvinila Čunka ze sexuálního obtěžování. V rozpravě senátorů před hlasováním mimo jiné zaznělo, že ztráta imunity senátorovi umožňuje se důvěryhodně očistit, pokud je nevinen, jak tvrdí on sám.

"Tak já ten výsledek v každém případě respektuji. To je v pořádku, když to vyšetřování bude probíhat skutečně standardně. A já jsem přesvědčen, že všechny ty důkazy, které mám, tak svědčí jednoznačně o mé nevině,"řekl po hlasování Čunek. Opozice a některá média mu vytýkají, že ve středeční rozpravě už nezopakoval svou dřívější výzvu, aby jej senátoři zbavili imunity. Šéf lidovců se brání: "Jsou toho pořád plné noviny. Pořád jsem to říkal dokola předtím, takže senátoři znali můj názor."

Jiří Čunek, foto: ČTK
Čunek sám se zdržel hlasování a své vydání nepodpořil. Přes tvrzení, že má dost důkazů o své nevině, se podle svých slov obává, že jeho kauza je zpolitizovaná. Zastánce našel například v senátorovi za Stranu zelených Jaromíru Štětinovi: "Dneska prakticky je běžnou součástí politického boje být na někoho kompromat, vytáhnout na něho trestní oznámení a dát mu ránu pod pás pomluvou."

Na rozdíl od Štětiny Čunkovo vydání policii podpořil předseda senátu Přemysl Sobotka. Také ale věří v nevinu vicepremiéra a v jeho očištění. A problém vidí jinde: "Mně na tom vadí jedna věc: kdo to všechno pustil do médií? Vždyť přece to je živý svazek. A najednou to ví celá republika a začíná se tady o tom vášnivě diskutovat."

Navzdory výzvám opozice Jiří Čunek s poukazem na presumpci neviny nehodlá odstoupit z žádné ze svých politických a státních funkcí. Podle něj se celá kauza může táhnout ještě velmi dlouho: "To určitě může být třeba šest let. Tak to všichni se vzdají funkcí a budou čekat jak dopadne to vyšetřování? To si myslím že tak není."

Premiér Mirek Topolánek po hlasování v Senátu oznámil, že nehodlá Čunka vyzývat, aby kvůli trestnímu stíhání rezignoval na funkci vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Samotný Topolánek byl přitom loni v létě prověřován policií kvůli podezření z podvodu, které se ale nepotvrdilo.