Vláda ustála hlasování o důvěře, opozice se ještě nevzdává

Foto: ČTK

Kabinet Mirka Topolánka ve středu odolal tlaku opozice, která se ve Sněmovně pokusila vyslovit vládě nedůvěru. Za ni se vedle koaličních poslanců, postavili i dva bývalí sociální demokraté Melčák a Pohanka. Opozici scházely k odvolání kabinetu čtyři hlasy.

Foto: ČTK
Před hlasováním si vláda od poslanců ČSSD a KSČM vyslechla tvrdou kritiku. Podle nich je kabinet nedůvěryhodný a založený na korupci. Jeho zahraniční politiku opozice nazvala "zmatenou", nelíbí se jí ani navrhovaná ekonomická opatření, uvedl šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik: "Vláda, ve které je pro korupci trestně stíhaný místopředseda vlády, nemůže mát naši důvěru. A i z programových důvodů, protože to, co vláda připravila jako tzv. reformu, tak dopadá na lidi a dopadne ještě na lidi."

Podnětem snahy o vyslovení nedůvěry byla neúspěšná snaha ČSSD prosadit diskusi o případu vicepremiéra Jiřího Čunka, obviněného z korupce. Socialisté chtěli probrat rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství o výměně žalobce. ČSSD míní, že vláda se snaží případem manipulovat, aby Čunka ochránila před žalobou. Podle koalice jsou to ale socialisté, kdo kauzu politizuje. Samotný Jiří Čunek tvrdí, že i obviněný může být členem vlády: "Ten člověk, ctíme-li presumpci neviny, tak je z pohledu zákona nevinen. A já jsem především řekl poslancům, že bojuji nejenom za sebe a ne za ně, ale bojuji za to, aby všichni, kterých se můžou podobné praktiky týkat, tak aby byli stejně chráněni. A já jsem nic neudělal a ten způsob, jakým se se mnou zachází, tak ten způsob mně vadí a myslím si, že zlu se ustupovat nemá."

Zpředu: Jiří Čunek a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Koaliční Strana zelených, i když se v této věci blíží názoru opozice, neměla důvod potopit vládu, jejíž je členem, říká šéf zelených Martin Bursík: "Náš kritický postoj k Jiřímu Čunkovi se nemění. My vidíme jeho působení ve vládě jako problematické. Opakuji, že máme dohodu - předsedové tří koaličních stran - jakým způsobem tu situaci budeme řešit. Vím, že to je velmi pozdě, už měla být řešena dávno, ale tady se hlasovalo o důvěře vládě. Tady se nehlasovalo o důvěře Jiřímu Čunkovi."

Ve Sněmovně se ale koalice se do rozpravy nezapojovala. "Na to nebylo co říct, bylo to třeba jen vydržet," uvedl pak premiér Mirek Topolánek: "Je zcela evidentní, že ta obstrukční politika, které v Poslanecké sněmovně vládne, pokračuje. My jsme ztratili 4-5 jednacích dnů podobnými obstrukcemi, jako byla ta dnešní. Nic nového jsme se nedozvěděli, ta mantra pořád dokola opakovaných polopravd a lží zřejmě uspokojuje levici, nicméně nám brání v normální práci. Takže my jsme to potřebovali pouze přežít, vydržet."

Zpředu: Jiří Paroubek, Michal Hašek a Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka i navzdory neúspěšnému hlasování je opozice morálním vítězem a nebyla to její poslední šance: "Pokud jde o tzv. reformu veřejných financí, tak to je věc, na které se bude vládní koalice silně diferencovat. Takže to je okamžik, kdy může dojít ke zlomu a vlastně k ukončení toho celého trápení, činnosti téhle neužitečné vlády. Bylo by nejlépe, kdyby pan Topolánek vyvodil závěry z toho svého třičtvrtěletního účinkování jako předsedy vláda a aby odešel."

Uvnitř nejsilnější vládní strany, ODS, skutečně vznikla názorová platforma, kterou s dalšími sedmi straníky založil poslanec Vlastimil Tlustý. Tvrdí, že se ODS odklonila od svých programových cílů a platforma by měla zaručit návrat k původní myšlence strany. Tlustý ale vylučuje, že by tato aktivita mohla stranu poškodit: "Naším cílem je prosazení programu ODS a jakmile by se objevily jakékoliv kroky typu štěpení, jakékoliv konflikty, my v ničem takovém pokračovat nechceme."