Výdaje na sociální služby výrazně rostou
Systém péče o postižené a seniory loni změnil nový zákon. A výdaje státu na sociální služby začaly překotně růst. Loni se místo plánovaných 16,5 miliardy korun utratilo o šest miliard více. Letos bude částka ještě vyšší, podle odhadů kolem 25 miliard.
Novinkou zákona o sociálních službách bylo, že občané dostávají příspěvek na péči přímo. Staří či zdravotně postižení lidé si penězi, které dostanou, mají zaplatit pobyt v ústavu, služby či opatrování doma. Podle závislosti na pomoci jsou to 2 až 11 tisíc korun. Jenom letos v lednu bylo vyplaceno 1,5 miliardy. Ministr Petr Nečas označil růst výdajů na sociální služby jako nejdramatičtěji rostoucí mandatorní - tedy povinný - výdaj rozpočtu. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chystá novelu zákona o sociálních službách. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása uvedl, že za nárůstem dávek stojí špatné odhady.
"Lidí, kteří potřebují pomoc nebo budou žádat o příspěvek, je podstatně víc, nežli bylo v minulosti. I příspěvek na péči je vyšší, než byla původní dávka na služby. Řekl bych, že je to logické chování uživatelů a že by nás to nemělo tolik překvapit."
Myslíte si, že rozptyl od 2 tisíc do 11 tisíc je nastaven správně nebo někdo potřebuje ještě více a někdo méně?
"My jsme přesvědčeni o tom, že zejména čtvrtý stupeň je podfinancován. Člověk, který potřebuje péči 24 hodin denně a takovou péči by měl doma, tak samozřejmě 11 tisíc korun je málo. Chtěli bychom, aby tento příspěvek byl vyšší. Na druhé straně je otázkou, zda skutečně ten nejnižší stupeň má být 2 tisíce nebo jiná částka. Do toho já bych se příliš nepouštěl."
Podle ministra Nečase mnohé nasvědčuje tomu, že si lidé příspěvek nechávají jako přilepšení a za služby ho neutratí. Proto se chce zaměřit na efektivitu vynaložených peněz a uvažuje, že by se místo peněz mohly vydávat poukázky na služby. Podobný systém poukázek už funguje v některých městech u sociálních dávek. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se tak za rok ušetřily statisíce korun a počet žadatelů o dávky klesl díky poukázkám zhruba o desetinu. S uplatněním této metody u příspěvků na péči Václav Krása nesouhlasí.
"Pokud by byly poukázky, tak by byla velmi znevýhodněná péče v rodinách a péče formou sousedské výpomoci. Čili všichni lidé, kteří jsou doma a nepobírají pomoc od agentur, by takto byli výrazně znevýhodněni a proto jsme zásadním způsobem proti poukázkám."
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje i změnu dotací do sociálních služeb. Loni se rozdělilo 7 miliard. Letos by měla být částka stejná. Ministr Petr Nečas chce, aby ve spolupráci s kraji vznikla "síť bezplatných služeb". Na ní by navázaly služby placené. Dotace by se navíc měly dávat na delší období. Nyní totiž poskytovatelé nemají jistotu, zda vůbec na příští rok peníze na fungování své služby získají a nebudou muset činnost ukončit.