Výstava v klášteře dominikánů představuje zachráněné kostely
Výstavu fotografií kostelů hostí v běžně nepřístupném barokním refektáři pražský klášter dominikánů. Společným jmenovatelem fotografií je lidská snaha o obnovu kostelů. Netradiční je už samotný název expozice - kostel365.cz.
"Sám je vlastníkem fary a my jsme se spolu seznámili při loňské konferenci, která byla zaměřena na venkovské fary. Oslovili jsme ho, jemu se nápad líbil a myslím, že se to povedlo."
Na výstavě je 12 kostelů, které jsou velice rozdílné. Jeden je obnoven jako moderna, z dalšího je byt."Ano, každý kostel je zajímavý. I způsob té obnovy. Může to být novostavba nebo třeba kopie renesančního kostela - původní dřevostavby jako je to v Ostravě - Hrabové. Zajímavé je někde i vlastnictví. Například ve Švihově byl kostel zrušený k bohoslužebným účelům a bydlí tam mladá žena s přítelem. Je to památkářka, takže to dělá opravdu s citem a respektem k tomu místu."
Fotografie doplňují i příběhy kostelů. Například kostel v Dolních Kounicích byl záměrně ponechán jako torzo. Díky pozorným lidem byl jako poklad objeven kostel v Pelhřimovech na Osoblažsku, novou netradiční skleněnou střechu získalo poutní místo Neratov a tak bychom mohli pokračovat, říká Aleš Kozák."Dalším zajímavým příkladem může být Zadní Zvonková na Šumavě, kde kostel obnovili rodáci, kteří byli po druhé světová válce odsunuti, jedná se tedy o bývalé Sudety. I když vesnice už neexistuje a lidé tam nežijí, tak chtěli alespoň znovu obnovit kostel, což se podařilo. Nyní se tam zase konají svatby těch rodáků, kteří už nežijí v České republice, ale schází se tam alespoň jednou za rok. Každý příběh na stránkách kostel365.cz je popsán takovou formou, aby to bylo zajímavé, aby tam nebyly jen strohé údaje."A protože je kostelů 12, vznikl z nich i umělecký kalendář.
Foto:www.kostel365.cz