Z Brna až k mikroskopu budoucnosti: Jakub Dokulil propojuje fyziku, techniku i komunitu
Jakub Dokulil vyvíjí na vídeňském Biocentru nový typ mikroskopu, který umožňuje sledovat pohyb molekul v reálném čase. Vědu bere jako dobrodružství i týmovou práci. Jakub pracuje ve špičkovém výzkumném institutu IMP na vývoji mikroskopu MINFLUX. Tato technologie umožňuje sledovat procesy v živých buňkách s přesností v řádu nanometrů a milisekund.
V rozhovoru pro seriál Věda bez hranic popisuje, jak ho k fyzice přivedla už základní škola a jak se od soutěží přes Středoškolskou odbornou činnost dostal až k mezinárodní vědecké spolupráci. V rozhovoru popisuje nejen technické aspekty své práce, ale i výhody a výzvy studia ve Vídni – od větší akademické svobody po anonymitu velké univerzity. Kromě výzkumu založil ve Vídni i Český a slovenský studentský spolek a rád vyráží do Alp, kde nachází klid a energii. Seriál Věda bez hranic přináší příběh mladého fyzika, který mikroskopy nejen používá, ale i staví.
Sledujte seriál od Radio Prague International a Českého centra Vídeň ve spolupráci s Czexpats in Science.
Související
-
Věda bez hranic: Rozhovory s mladými vědci, kteří mění svět
Zabývají se fyzikou, historií nebo biologií. Co vede mladé Čechy dělat vědu v zahraničí? Některé z nich vám představujeme ve videoseriálu.