Z krajanského tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Dvě zprávy s protichůdnou náladou přináší na své první straně Nový domov. Nejprve blahopřeje Jiřímu Traxlerovi k ocenění "Za přínos české hudbě", které mu Ochranný svaz autorský udělil při příležitosti 90. výročí vzniku této autorské organizace.

Dvě zprávy s protichůdnou náladou přináší na své první straně Nový domov. Nejprve blahopřeje Jiřímu Traxlerovi k ocenění "Za přínos české hudbě", které mu Ochranný svaz autorský udělil při příležitosti 90. výročí vzniku této autorské organizace.

Sedmadevadesátiletý pianista, skladatel, aranžér a textař, který od začátku 50. let žije v Kanadě, je od roku 1936 členem svazu, který přes protektorátní změnu názvu vlastně nikdy nezanikl. Jediný žijící muzikant z éry Jaroslava Ježka má ale ještě jeden důvod k radosti: Na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v italském Turíně získal v hudebním žánru zvláštní cenu i uznání poroty dokument Ondřeje Havelky s názvem "Poslední Mohykán". Vychvalovaný dokument je právě portrétem Jiřího Traxlera jako jednoho z posledních svědků předválečné československé hudby.

Jan Josef Trávníček
Nový domov se však zároveň loučí s Janem Josefem Trávníčkem, který na konci loňského roku zemřel ve věku 82 let. Rodák z Nasavrk u Chocně byl od začátku 80. let po celá dvě desetiletí předsedou Masarykova ústavu. Mezi jeho velké zásluhy v této funkci patří vybudování více než stovky bytů pro lidi s nižšími příjmy a následný projekt bydlení pro seniory. Zamýšlený byl sice hlavně pro starší členy komunity, byl ale přístupný i širší kanadské veřejnosti, což přispělo k prohloubení povědomí o české a slovenské komunitě v Torontu, připomíná Nový domov.


Zprávu o smutné události přináší i bulletin Československého ústavu zahraničního. Na jeho obsahu se poslední dva roky významnou měrou podílel Josef Kolínský, který již nemohl splnit slib pokračovat v práci. Jeden ze služebně nejstarších členů a pracovníků ústavu zemřel loni o Vánocích ve věku 76 let.


Už 150 let letos na Nový rok uplynulo od chvíle, co v Racine ve Spojených státech začal vycházet první česky psaný časopis v Americe pod názvem Slowan Amerikánský. Týdeník zaměřený na politické a veřejné záležitosti slovanské a zvláště české byl tištěn ještě švabachovými lierami na ručním lisu, píše bulletin Československého ústavu zahraničního. Připomíná, že po dvou letech se časopis spojil s Národními novinami, čímž vznikl nový časopis Slávie. O tři desítky let později ale Slowan Amerikánský začal vycházet Iowa City, kde ho po většinu 90. let 19. století vydávali svobodomyslní, uzavírá bulletin.

Druhý český krajanský časopis v Americe, již zmíněné Národní noviny, ale také vznikl před 150 lety, o pouhé tři týdny později. Iniciátorem novin byl Vojta Náprstek, který už o deset let dříve v New Yorku založil První českoslovanský spolek, opravdu první krajanský spolek v historii, zdůrazňuje bulletin.


Týdeník Jednota vítá lednové zvolení Ivo Josipoviće chorvatským prezidentem. Zatímco první prezident země Franjo Tudjman se k menšinám moc neměl, stále ještě úřadující hlava státu Stipe Mesić se nikdy netajil svou tolerancí nejen vůči menšinám. Jeho příští nástupce Josipović ale třeba navštívil Svaz Čechů nebo Jednotu už jako kandidát, a co víc, sám je členem České besedy Záhřebského županství téměř od jejího založení. Mohli jsme si přát víc? – pochvaluje si na závěr jeho volební vítězství týdeník Jednota.


V souvislosti s nejistými úvahami o financování českého vysílání Radia Daruvar Jednota také stručně představuje pořad v češtině jako nejstarší vysílání Radia Daruvar od jeho založení v roce 1968. Každodenní půlhodina je sestavena z hudební části, krajanských zpráv a rubrik, mezi které patří přehled dění v České republice, aktuality ze spolkové činnosti nebo jazykový koutek, shrnuje Jednota.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio