Z krajanského tisku

Charte 77
0:00
/
0:00

V diskusi o hodnocení osob bývalého prezidenta Václava Havla a zpěváka Karla Gotta – ovšem bez jednoznačného závěru - pokračuje Nový domov.

Charta 77
Například dnešního prezidenta Václava Klause – na rozdíl od Gotta – v roce 1977 o podpis Anticharty (anebo Charty) nikdo nepožádal, protože byl nula, relativizuje například některá ostrá hodnocení Rostislav Firla, ač zdůrazňuje, že on sám na Gottovy koncerty nechodí. Ale co jiní, tak oslavovaní umělci, kteří tento paskvil podepsali? – ptá se dále autor. Podle něj si přitom možná dnes Gott na Antichartu už ani nevzpomene, stejně jako většina českého národa.


Dožínky v Daruvaru byly nádherné, píše týdeník chorvatských Čechů Jednota. Krásné, veselé, prosluněné nejen sluníčkem ale i srdečností daruvarských i mimodaruvarských krajanů. My už jen dodejme, že v našem vysílání a pochopitelně i na internetových stránkách Radia Praha jsme Vám obrázek z dožínků přinesli již před týdnem v naší rubrice Češi v zahraničí pod titulkem V chorvatském Daruvary se slavily krajanské dožínky.

http://www.radio.cz/cz/clanek/106542


Z řady českých a československých památníků ve světě tentokrát bulettin Československého ústavu zahraničního představuje ten, který samotný ústav realizoval z podnětu ruské Společnosti bratří Čapků v Sankt Petěrburgu. Dílem českého sochaře Stanislava Vajceho je busta T. G. Masaryka na plochém podstavci a připomíná, že v roce 1916 Masaryk přednášel na Petrohradské univerzitě+ a byl zde také poctěn titulem čestného profesora.


Zajímavý moment z historie krajanského tisku připomíná bulletin na jiném místě. V červenci 1893 – tedy již před 115 lety – vyšlo v Chicagu první číslo časopisu Katolík. Jeho vydavatelem byl řád Benediktinů a týdeník se pochopitelně věnoval zájmům katolických Čechů ve Spojených státech amerických.