Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Po neúspěšném pokusu proměnit Melbournský Kvart z pouze sokolského na list sokolský a krajanský na nejvzdálenějším kontinentu vznikl časopis nový: nese jméno Čechoaustralan, vycházet chce měsíčně na internetu i v tištěné podobě a slibuje se zabývat zvláštní jedinečností, která podle úvodníku prvního čísla spočívá v příslušnosti k velké krajanské rodině.

Nový domov pokračuje ve své stručné historii Čechů a Slováků v Kanadě a zaměřuje se na tzv. „hladovou emigraci“. Z československých spolků, které začínaly vznikat zejména po první světové válce, za nejstarší označuje Československý podpůrný spolek ve Winnipegu již staršího data, založený v roce 1913, zatímco dlouho nejčinnějším byl až do svého zániku v roce 1939 Československý podpůrný spolek v Montrealu, který kromě vyplácení nemocenských podpor pořádal taneční zábavy, divadelní představení i naučné přednášky. Čechů žilo v té době v Kanadě poměrně málo a první krajanské organizace a časopisy byly vedeny převážně Slováky, připomíná Nový domov a zdůrazňuje, že společenský život krajanů začal vzkvétat v roce 1927.

Německý fašismus, Mnichovská dohoda a obsazení republiky znamenala nový příliv emigrantů do Kanady a přinesl dobu, kdy se k sobě semkly všechny spolky od radikálně dělnických po krajně pravicové, konstatuje list. Po celé Kanadě se začaly pořádat sbírky na ochranu republiky. Změna politické situace v Evropě a rozbití republiky a však záhy znamenaly konec společné fronty v Kanadě, horlivost slovenské části začala opadat a úřady zastavily činnost několika časopisů, píše Nový domov. Přesto však podle něj komunita zůstala aktivní v pomoci domácímu odboji: za válečných let bylo na různých dobrovolných sbírkách vybráno přes 300 tisíc dolarů, za další tisíce byly posílány balíčky vojákům na frontě.


Týdeník chorvatských Čechů Jednota věnuje celou prostřední dvoustranu čtyřicetinám Radia Daruvar, jehož součástí je od samého začátku i vysílání v českém jazyce. Kromě ohlédnutí do minulosti je zde prostor i na vyhlídky do budoucna: redaktorka vysílání v češtině Lenka Lalićová si jako dobrý krok pochvaluje zprovoznění webových stránek a vytvoření možnosti poslechu českého vysílání prostřednictvím internetu. S tím plně souhlasí i ředitelka rádia Zdena Zvonarková, která navíc připomíná získání dvou mladých redaktorek jako záruky do budoucna.


Baťově muzeu obuvi v Torontě, které mimochodem právě slaví nekulatých 13 let, se věnuje Nový domov. Nejde jen o množství exponátů, ale především o jejich originalitu: muzeum se může pochlubit první šněrovací vojenskou botou z doby římského impéria, polobotkou Pabla Picasa, stříbrnými „platformami“ Eltona Johna, lodičkami princezny Diany i mokasíny Václava Havla, všímá si nový domov, díky němuž se dozvídáme, že mezi obdivovateli výstavy byl i povolaný odborník na taneční boty, totiž první tanečník National Ballet of Canada, Zdeněk Konvalina, který pochází z Brna.


Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio