Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Svobodné vídeňské listy ve svém nejnovějším čísle informují o pamětní desce, která byla letos v červnu v rakouském hlavním městě odhalena prvnímu československému prezidentu Tomáši G. Masarykovi. O její odhalení se zasloužili čeští krajané a především Spolek přátel Akademického gymnázia ve Vídni, kde Masaryk od roku 1869 studoval.

Svobodné vídeňské listy ve svém nejnovějším čísle informují o pamětní desce, která byla letos v červnu v rakouském hlavním městě odhalena prvnímu československému prezidentu Tomáši G. Masarykovi. O její odhalení se zasloužili čeští krajané a především Spolek přátel Akademického gymnázia ve Vídni, kde Masaryk od roku 1869 studoval. Přišel sem z německého gymnázia v Brně, kde, jak Vídeňské listy připomínají, dostal pětku z mravů za neposlušnost a vzdorovitost a odkud byl nakonec za své vlastenecké a protirakouské postoje vyloučen. Na Akademickém gymnáziu ve Vídni mohl Masaryk dostudovat, maturoval zde v roce 1872 a ve Vídni pak také pokračoval v dalších univerzitních studiích. Vídeňská univerzita svému absolventovi odhalila bustu už před deseti lety.

Zpravodajčeských krajanů v Belgii se vrací k incidentu, k němuž došlo letos v březnu v Českém centru v Bruselu. Krajané si tam na svou schůzku pozvali prvního československého kosmonauta a současného europoslance Vladimíra Remka. Ten si však přivedl i svého asistenta Morávka, bývalého politického zpravodaje předlistopadové Československé televize. Jedna z členek krajanského klubu na pochybnou Morávkovu minulost upozornila a kritizovala ho za jeho lživé vystupování v televizi. Vladimír Remek však prohlásil, že pokud bude muset ze schůzky odejít jeho host Morávek, odejde i on sám. Nakonec přednášku o letech do vesmíru opustila krajanka, která na Morávkovu komunistickou angažovanost poukázala. Celý incident vyvolal velký rozruch jak v samotném krajanském klubu, tak později i v českých médiích. "Pana Remka jsme nepozvali jako poslance za KSČM, i když už prý není jejím členem, ale jako dosud jediného Čecha, který kdy pobýval na oběžné dráze ve vesmíru. Byli jsme přesvědčeni, že spolek je tady pro krajany a přátele naší země a že osobní názory, politické a náboženské přesvědčení jsou soukromou věcí každého jednotlivce," uvádí se ve Zpravodaji Besedy Volnost v Bruselu.