Za nepřiměřený zákrok odvoláni vedoucí policisté

Ředitel policejní správy hl. m. Prahy Petr Želázko, policejní prezident Vladislav Husák (zleva), foto: ČTK

Vedení Policie České republiky odvolalo kvůli zákroku proti kandidátce zelených do Poslanecké sněmovny Kateřině Jacques na prvomájové demonstraci ředitele obvodního ředitelství Praha 2 Jana Navrátila a jeho zástupce Petra Vaněčka. Policejní prezident Vladislav Husák také zahájil kázeňské řízení ze zástupcem ředitele pražské policie Zdeňkem Bezouškou. Bude mu zřejmě na jeden rok snížena hodnost.

Ředitel policejní správy hl. m. Prahy Petr Želázko, policejní prezident Vladislav Husák (zleva), foto: ČTK
Policejní prezident Vladislav Husák stále trvá na tom, že se nejednalo o systémovou chybu. Přiznal však, že policie během zásahu pochybila: "Došlo k určitým chybám při přípravě celého bezpečnostního opatření, při realizaci, ale samozřejmě i při mediální prezentaci nebo komunikaci v rámci tohoto opatření. Myslím si, že celá situace byla způsobena spíše podceněním ze strany některých velitelů a odpovědných pracovníků, povrchností, případně rutinérstvím. Nevidíme tam zatím žádnou konkrétní systémovou chybu."

Policejní prezident potvrdil, že už zmínění důstojníci Jan Navrátil a Petr Vaněček budou na svých postech pracovat už jen do konce týdne: "Ta personální opatření mají okamžitou účinnost. S datem 15. května, to znamená pondělí, oba dva funkcionáři opustí svá služební místa Obvodního ředitelství Prahy 2. Co se týče kázeňské úrovně přestupku, ta má svoje určitá pravidla: zahájení řízení, sdělení přestupku, možnost vyjádření toho člověka, a ten proces je o něco delší. Já ale předpokládám, že zhruba do týdne, do deseti dnů budeme vědět, jakým způsobem to podezření z přestupku vyřešíme."

Policejní prezident Vladislav Husák, foto: ČTK
Osobně by měl být potrestán i policista Tomáš Čermák, který Kateřinu Jacques napadl. Inspekce ministra vnitra navrhuje jeho stíhání hned za tři trestné činy: "Zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví, k čemuž se kloní vypracovaný znalecký posudek, a omezení osobní svobody," upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Policejní prezident Vladislav Husák se den po zásahu Kateřině Jacques omluvil. Zároveň poděkoval ostatním policistům, kteří podle něj odvedli dobrou práci. Odmítl také spekulace, že policie tentokrát vyšetřila případ tak rychle jen proto, že je krátce před volbami do Poslanecké sněmovny: "Já si nemyslím, že by bylo třeba říkat, že my jsme to udělali tak rychle a razantně proto, že je před volbami. Ve svém programu po tom, co jsem nastoupil já a nové vedení, máme otevření se veřejnosti. My nemáme nejmenší ambici něco veřejnosti skrývat, a jestliže něco uděláme špatně, potom za to samozřejmě musíme nést veškeré důsledky a musíme to veřejnosti zcela jednoznačně říci. Bohužel v dimenzích toho pražského opatření to tak nebylo. Z toho důvodu jsem z toho vyvodil celou řadu opatření."

František Korbel, advokát Kateřiny Jacques, potvrdil, že změny v řízení policie vítá: "Jednání policie poukázalo na vážnější nedostatek v systému řízení, a proto vítáme jakékoliv změny, které směřují ke zlepšení vedení policie."

Pochopitelně bude ale usilovat o to, aby účastníci prvomájového policejního zásahu proti jeho klientce byli podle práva potrestáni.