Za přednášku Emila Holuba o Africe platili Pražané půl druhé zlatky

Foto: Autorka

V Plzni se v těchto dnech na rámci Smetanovských dnů konalo i setkání literárních vědců a historiků o vlivu exotických zemí na českou kulturu 19. století. Věnovali se tak i českým cestovatelům, kteří exotické zážitky ze svých cest přinášeli domů. Konferenci navštívila i Milena Štráfeldová a Zdenka Kuchyňová ji požádala o rozhovor:

Foto: Autorka
Na telefonu teď mám Milenu Štráfeldovou, které jsme zavolali do Plzně. Mileno, co tě přivedlo do západních Čech?

"V Plzni v těchto dnech probíhají už 27. Smetanovské dny a jejich součástí je i dvoudenní konference literárních vědců a historiků o tom, jak se do české kultury 19. století promítla setkání s exotickými zeměmi, jak Češi cestovali do vzdálených krajů a co odtud přiváželi zpět domů.."

A co ses o českým cestovatelích dozvěděla?

Když vystoupil český středoškolský profesor Karel Chotek v roce 1909 v Baku na nádraží, vítal ho tam prý nápis: pozor na zloděje a vrahy. Chotek mimochodem navštívil i české krajany v Novorossijsku a velmi pochválil jejich víno. Ty vinice tam jsou dodnes."

Japonská letzelova zahrada v Plzeňské zoo,  foto: Autorka
"My jsme se pomyslně vypravili, samozřejmě s výjimkou Antarktidy, kam Češi v 19. století skutečně ještě necestovali, opravdu všude. Dozvěděla jsem se například, že první Češi navštívili Egypt už v 16. století a že v Káhiře na počátku 20. století prosperoval hotel českých manželů s výbornou domácí českou kuchyní. Setkání s Laponci na Severním polárním kruhu zase Čechům zprostředkoval známý propagátor vybraného chování a olympijské myšlenky Guth-Jarkovský. A také to, že za první přednášku slavného cestovatele Emila Holuba na pražském Žofíně platili návštěvníci až půl druhé zlatky, jen aby si poslechli jeho zážitky z Afriky. Žofín byl přitom vyprodán do posledního místečka. A na poslední přednášku Enrique Stanko Vráze zase na počátku 20. let přišly 4 tisíce lidí. Zajímavé jsou i cesty Čechů do Austrálie. V polovině 19. století ji například navštívil poněkud dobrodružný cestovatel Eduard Preiss, kterého později zavraždili lupiči v Mexiku. A John Lhotsky po roce 1830 v Austrálii a Tasmánii zapisoval hudbu tamních domorodců. Na závěr ještě jednu perličku.

Zmínila ses o Smetanovských dnech v Plzni. Co je to za přehlídku?

"Smetanovské dny každoročně představují skutečně to nejlepší z mnoha žánrů. Během února tu vystoupili nebo ještě vystoupí například bratři Formani s barokní operou, irská skupina The Frames, houslista Pavel Šporcl nebo sopranistka Eva Urbanová, skupina Čechomor, Iva Bittová nebo Spirituál kvintet. Součástí Smetanovských dnů je i přehlídka čínských filmů a malý festival poezie. Potrvají do 2. března."