Začal půlroční festival mimů a klaunů Mimraj
Moderní českou pantomimu, klaunérii a grotesku nabízí půlroční festival nazvaný Mimraj 2006. Začal v Praze třemi barevnými průvody mimů a divadelníků, kteří prošli centrem města a upozornili na zahajovací večer v pražském Klementinu. Právě zde, v bývalé jezuitské koleji se začala 1. srpna 1956 psát historie české pantomimy.
Ladislav Fialka a jeho spolužáci z absolventského ročníku tanečního oddělení pražské konzervatoře uvedli představení Večer tří pantomim. Stejné jméno nesl i nyní, přesně po půlstoletí i zahajovací program festivalu.
Ladislav Fialka, ani jeho kolegové nemohli tušit, že tím zakládají novou tradici prastarého umění, říká patron a hlavní dramaturg Mimraje Boris Hybner."A netušili, že dalších 30 let budou působit nedaleko na Annenském náměstí v Divadle Na zábradlí. Netušili, že ovlivní životy spousty lidí jako Ctibora Turby, Bolka Polívky, mě, Čejky a dalších. Těch mimů už jsou desítky, ba stovky a oni vlastně netušili, že toho 1. srpna, když se v Klementinu nalíčili, že s tou pantomimou procestují všech pět světadílů, netušili, že ukazují světu, že v Čechách se znovuzrodilo magické umění pantomimy."
Program festivalu chce dát prostor modernímu pantomimickému divadlu a seznámit veřejnost s tím, co mohou umělci v tomto oboru nabídnout. Jak uvedl Boris Hybner, česká pantomima vychází z našich tradic."Pražská ironie, u jejíž kolebky stáli Kafka, Hrabal, Kundera a Havel, to se prostě nemohlo neprojevit na tom, co pantomima hraje. Proto se taky ta přehlídka jmenuje půlstoletí české pantomimy, klaunerie a grotesky a pantomima česká byla výhradně komická, takže my jsme ten svět vlastně rozchechtávali."
Kromě osobností jako je Boris Hybner, Bolek Polívka, Jiří Bilbo Reidinger, skupina Cvoci či Mimóza, nabízí festival i další řadu vystoupení. Potrvá nezvykle dlouho - půl roku. Některá představení se totiž objeví pod hlavičkou spřízněných akcí.