Žáci se dozvěděli nová fakta o heydrichiádě

Andrej Snovák (na snímku) ze ZUŠ v Kladně v dokumentu 105 o osudech dětí z Lidic, foto: Archiv autorů filmu

Základní škola Burešova v pražských Kobylisích zažila neobvyklý vyučovací den. Vojáci Armády České republiky připravili pro žáky několik aktivit včetně odborné přednášky o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Na závěr žáci shlédli nový dokument o lidických dětech s názvem "105", který přináší neotřelá fakta a souvislosti.

Eduard Stehlík,  foto: Jana Deckerová / Ministerstvo obrany ČR
Základní škola Burešova nebyla vybrána náhodou, leží totiž v okolí několika památných míst. Pár kilometrů odsud najdeme samotné místo atentátu - ostrou zatáčku někdejší Kirchmayerovy třídy, dnešní Zenklovy ulice. V blízkosti školy je i kobyliská střelnice, kde byly za druhé světové války popraveny stovky lidí. Nedaleko se nachází ďáblický hřbitov s hroby parašutistů, jejich zrádce Čurdy a Karla Hermanna Franka, který dal příkaz k vyhlazení obcí Lidice a Ležáky. Hodinu dějepisu oživil výklad vojenského historika Eduarda Stehlíka, který žákům upřesnil některé události zejména o vypálení Lidic.

"Taková ta zpráva o vyhlazení Lidic, kterou zveřejnili nacisté 11. červa 1942 v novinách, a kde se říká, že dospělí muži byli zastřeleni, ženy dány do koncentračního tábora, děti na náležité vychování, není to pravda. V Lidicích bylo rozhodnuto, že všichni kluci od patnácti nahoru budou popravováni. Jednomu z těch kluků ještě patnáct nebylo. Ženy dány do koncentračního tábora, ale v tom oficiálním rozkaze jsou dvě slova navíc - na doživotí. Pokud jde o děti, ze sto pěti lidických dětí, a proto se taky ten film, který uvidíte, jmenuje 105, bylo osmdesát osm zavražděno. Přežilo jenom sedmnáct. Pokud někdo vám bude vykládat o tom, jak lidické děti byly odvlečeny na náležité vychování, není to pravda."

Andrej Snovák  (na snímku) ze ZUŠ v Kladně v dokumentu 105 o osudech dětí z Lidic,  foto: Archiv autorů filmu
Dokument 105 mapuje osudy lidických dětí a přináší nové důkazy o jejich vyvraždění. Premiéru filmu viděli studenti kladenského gymnázia 7.června v tělocvičně jejich školy. Symbolicky právě tam se násilně rozdělily životy lidických žen a jejich dětí. Film přibližuje režisér a kameraman Jiří Hokův.

"Film jsme točili zhruba rok, točili jsme ho v Polsku, točili jsme ho v Německu, samozřejmě na českém území. Točili jsme spoustu rozhovorů, existuje asi čtyřicet hodin záznamu. Dokument je ojedinělý v tom, že popisuje právě jenom osudy dětí, nikoliv žen a mužů. Něco podobného bylo zmíněno v Hášově filmu tuším z roku 1966, kde ta pravda je popsaná docela pravdivě podle historie, ale krátce v kontextu s celou lidickou tragédií. Něco bylo zmíněno ve filmu Petra Nikolaeva Lidice, ale pořád to jsou filmy o celé lidické tragédii. My jsme se pokoušeli vypíchnout jen ty děti."

Vlastimil Picek ocenil studenty za charitativní akci,  foto: Jana Deckerová / Ministerstvo obrany ČR
V Kobyliské základní škole film shlédli žáci osmých a devátých tříd. Po skončení dokumentu jsem se některých zeptala na jejich dojmy. Odpovídají Stefan, Anička a Eliška z 9.A.

"Mně se film docela líbil, protože já jsem nevěděl, co se dělo s většinou těch lidí po vypálení Lidic. Neměl jsem tušení, že je převáželi do pracovních táborů nebo některé že i popravovali. Celkově na mně ten film udělal dojem."

"Pro mně to bylo takový hodně emotivní, protože jsem si dokázala představit, jak to asi bylo. A navíc jsem viděla i ten film Lidice, který je dobře zpracovaný. Pro ty mámy to muselo být hrozný, protože to svoje dítě už nikdy neviděly, a ty děti se nikdy nevrátily k těm svým mámám."

"Mně se ten film líbil, byl pěkně udělanej, ale zároveň mě to taky docela vzalo a rozhodilo, protože si myslím, že to bylo docela krutý. To se tam nemělo stát."

GŠ armádní generál Vlastimil Picek,  foto: Jana Deckerová / Ministerstvo obrany ČR
Kromě promítání filmu a historické přednášky vojáci besedovali o zahraničních operacích, představovali vojenskou techniku nebo výcvik služebních psů. Základní školu navštívil také odstupující náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek, který mimo jiné ocenil humanitární počin žáků 9.A. Ti po nedávném úmrtí své spolužačky na svalovou atrofii uspořádali sbírku, jejíž výtěžek darovali malému chlapci se stejnou nemocí. Hovoří generál Vlastimil Picek.

"Já si myslím, že to je perfektní věc. Když si to uvědomují žáci základní školy, kteří chtějí pomoci bližnímu svému, je to velmi důležité. Je vidět, že jsou k tomu i vedení v rodině a mělo by to být takto i dál. Měli by se takto chovat i jako dospělí."

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio