Zahraniční vysílání zahajuje digitální vysílání v systému DRM

Zahraniční vysílání zahajuje digitální vysílání v systému DRM. Vysílání bude slyšitelné v oblasti západní, střední a jihovýchodní Evropy. Vysílat se bude německy a anglicky.

Zahraniční vysílání zahajuje digitální vysílání v systému DRM. Vysílání bude slyšitelné v oblasti západní, střední a jihovýchodní Evropy. Vysílat se bude německy a anglicky. Německy v pátek od 13.30 do 14.00 UTC /světového času/ a v sobotu od 13.00 do 13.30 UTC. Anglicky v pátek od 14.00 do 14.30 UTC a v sobotu od 13.30 do 14.00 UTC na frekvenci 9505 kHz. Vysílač se nachází v Rampishamu v jižní Anglii a má výkon 35 kW.

Jak uvádí ředitel zahraničního vysílání Miroslav Krupička, v DRM již vysílají všechny velké mezinárodní stanice. Je rád, že v roce, kdy Radio Praha oslavuje 70. výročí svého vzniku, se k nim připojujeme i my.

"Jedním z důvodů je zvýšení kvality signálu. My tím na krátkých vlnách dosáhneme téměř kvality FM signálu. To znamená, že člověk nebude muset ladit a poslouchat ten chraplavý nekvalitní krátkovlnný zvuk, ale bude mít signál v dobré kvalitě. Druhá věc je úspora spektra. Do stejného spektra se vyjde více programů. Třetí důvod je ten, že v digitálním vysílání je možné mít nejrůznější doprovodné služby typu RDS. To znamená, že je možné s rozhlasovým programem vysílat i text a obrázky o druhu programu, jeho názvu, frekvencích, na kterých se vysílá."

Vysílání DRM bude mít spíše testovací charakter, protože na trhu jsou zatím pouze prototypy rozhlasových přijímačů.

"Komerčně masově vyráběný přijímač, který by byl i levnější, zatím neexistuje. Vím, že DX posluchači poslouchají přes počítač pomocí zvláštního softwaru. Je zdarma a je k dispozici na stránkách konsorcia DRM www.drm.org. Tam je možné si ten software stáhnout a poslouchat, ladit vysílání DRM i přes počítač."