Zakládací listiny Národního divadla nebyly v kameni z Řípu, ale v žule z Louňovic
Před sto padesáti lety se konala jedna z největších českých slavností 19. století. 16. května roku 1868 byl položen základní kámen k Národnímu divadlu. Slavnost tehdy trvala tři dny, a do Prahy se na ni sjelo na 150 tisíc lidí ze všech koutů království. Publikum na vltavském nábřeží dychtivě sledovalo, jak František Palacký a další významné osobnosti české společnosti poklepávají pozlaceným kladívkem na základní kámen.
"Sbor pro založení Národního divadla, který stal u zrodu naší Zlaté kapličky, rozhodoval, z kterých míst naší vlasti základní kameny přijdou. Existují dokonce historky o tom, že ne ze všech míst byly kameny přijaty. Víme, například, že Přibyslav, kde zemřel Jan Žižka, byla vyhodnocena jako místo, které nemá pozitivní vliv na české dějiny, a tak z Přibyslavi kámen přijat nebyl. Kamenů bylo přijato dvacet jedna. Pak je tam ještě jeden mimořádný a ten k nám doputoval z Chicaga, odkud ho poslali naši krajané žijící v USA. Doputoval s velkým zpožděním, protože cestoval přes oceán."
Jako první, 5. května 1868, dorazil do Prahy kámen z Radhoště, další pak z Vyšehradu, Blaníku, Trocnova, Buchlova a jiných českých a moravských obcí. Tím hlavním se oproti očekávání stal až kámen z Louňovic. Kámen z Řípu se totiž nedal opracovat. Až louňovická žula umožnila vložení zakládací listiny malované Josefem Mánesem, která ukrývala plány divadla, pamětní brožuru, mince, bankovky, noviny, časopisy a kus malty z kostnického vězení mistra Jana Husa. Do základů budovy byly kameny zazděny ve speciálních schránkách a celý ceremoniál uváděl Karel Sladkovský.Slavností byla i doprava základních kamenů
Už samotná doprava kamenů byla velká událost, připomněl historik Jiří Rak:
Národní divadlo, které je dílem Josefa Zítka, představovalo touhu Čechů mít vlastní národní scénu, která se tak stala vrcholem českého národního obrození. Premiéru měla během slavností i opera Bedřicha Smetany Dalibor.
Trvalo ještě 13 let, než divadlo, na jehož stavbu vedle tisíců drobných dárců přispěl značnou sumou i císař František Josef I., přivítalo první diváky. Další historie je známá. V roce 1881 divadlo, které se ještě dokončovalo, vyhořelo. Následovala druhá sbírka a o dva roky později bylo podruhé slavnostně otevřeno.Herci Národního divadla se proměnili ve významné postavy českých dějin
Položení základních kamenů si připomněli i herci na piazzettě Národního divadla v dobových kostýmech a národních krojích. Pro návštěvníky zahrály hudební spolky z míst, odkud byly do Prahy základní kameny dovezeny. Objevil se tu i představitel Františka Palackého.
"Požehnej Pán Bůh dílu svatyně této, na které národu českému zjevovati a před oči stavěti se má všeliká mravní pravda a krása," připomněl jeden z herců projev otce národa. Herci Národního divadla totiž předvedli rekonstrukci celé slavnostní události.