Zákon o zadávání veřejných zakázek má omezit možnost korupce

Omezit možnost korupce má nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Má přispět k větší průhlednosti při jejich zadávání. Počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku nesmí směřovat na jednu konkrétní firmu.

Česko má za sebou řadu kontroverzních tendrů. Jmenujme například stávbu dálnice D47, kdy firma Housing & Construction získala zakázku od vlády bez výběrového řízení. Bez výběrového řízení proběhla i akce Internet do škol a z tendru na stíhačky odstoupili čtyři z pěti zájemců. Nový zákon by teď měl přiblížit zadávání veřejných zakázek směrnicím Evropské unie. Podle vlády by měl omezit i korupci a zvýšit průhlednost zakázek, ale opozice i někteří odborníci o tom pochybují.

"Já bych to spíše komentoval tak, že starý zákon měl řadu chyb, které vyplývaly z jednotlivých kroků harmonizace zákona o veřejných zakázkách z minulosti, tak jak jsme přizpůsobovali právo v této oblasti právu EU. Ten nový zákon byl potřeba právě proto, aby ty chyby byly napraveny. Já si nemyslím, že by to byl nějaký systémový nebo velmi výrazný krok ve zlepšení. Úpravy považuji spíše za dílčí a uvidíme podle praxe, zda se ten zákon osvědčí,"

uvedl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Nový zákon počítá i s elektronickým zadáváním zakázky, což má také přispět k větší transparentnosti a úsporám. Navíc rozlišuje zakázky podle výše ceny. Nadlimitní musejí být zveřejněny ve věstníku EU a zákon u nich zadavatelům umožňuje, aby si od uchazečů vyžádali kvůli zjištění jejich serióznosti takzvanou peněžní jistotu ve výši dvou procent hodnoty zakázky.

Neprůhledné tendry jsou v Česku velkým problémem. Podle odhadů Transparency International přišel stát či obce za minulý rok o částku 32 miliard korun kvůli pochybným výběrovým řízením. Jak však uvádí ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, o každé zakázce nelze rozhodovat jen podle ceny. Na otázku, zda nový zákon umožní lepší hospodaření s veřejnými penězi a přinese efekt i pro české firmy odpověděl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz.

"Existují tady lidé, kteří nehospodaří se svými vlastními penězi, a když se hospodaří s cizími penězi, tak člověk má sklon k velkorysosti, je ochoten zaplatit daleko více, než by platit musel. A to je základní problém všech veřejných zakázek. Ale musím říci, že to není problém pouze v Česku."