Zákon zakazuje krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti
Sociální demokraté, komunisté a čtyři lidovci podpořili ve sněmovně zákon, který zakazuje krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti. Občanští demokraté toto rozhodnutí tvrdě kritizují. Situace je teď zajímavá tím, že volby v krajích, pod něž nemocnice spadají, vyhrála právě ODS. Jak se bude střet kolem nemocnic dále vyvíjet, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.
"Je potřeba, aby si každý uvědomil, že jestli se nevytvoří síť lůžkových zdravotnických zařízení, kde bude léčba dostupná, rovnocenná a kvalitní pro každého občana, tak prostě ta péče dostupná nebude."
Odpůrci návrhu tvrdí, že vláda nejdříve převedla nemocnice na kraje, ale pak jim zakazuje, co s nimi mají dělat. Jak uvádějí, postarat se o to, které obory péče jsou v regionu nutné, je záležitostí zdravotních pojišťoven. Kdyby některá nemocnice chtěla rušit pro ni nevýhodnou péči, tak s ní pojišťovna nemusí uzavřít smlouvu.
Občanská demokratická strana, která zvítězila v krajských volbách, doufá, že zákon zablokuje Senát nebo prezident Václav Klaus. Kdyby jejich případné veto sněmovna přehlasovala, pak by připadalo v úvahu obrátit se na Ústavní soud, což potvrdil stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.
"Není to žádná zábrana privatizace, jak je to prezentováno. Je to matení pojmů a zároveň je to strašení lidí, protože to vyvolává dojem, že ČSSD zabraňuje nějakému šílenému procesu a asi opak bude pravdou. Privátní zařízení na rozdíl od těch státních nevyžadují od nás další peníze. Například fakultní nemocnice, které spravuje paní ministryně Emmerová, měly za minulý rok ztrátu 1,9 miliard a soukromé nemocnice byly plus 700 milionů všechny v České republice."Prezident České lékařské komory David Rath nevylučuje, že některé nemocnice mohou i dobře prosperovat. Po pár měsících zkušeností se mu však zdá brzy jejich hospodaření hodnotit. Rozhodnutí sněmovny vítá.
"Rozhodnutí sněmovny vnímáme jako pojistku nebo brzdu naprosto nesystémovou, ale potřebnou. Alespoň do doby několika měsíců, než by měl být přijat zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který by tento problém měl systémově vyřešit. To, co nefunguje nikde ve světě, je velmi riskantní zkoušet u nás. Protože ty důsledky se skutečně neprojeví za týden, za měsíc, za půl roku, ale třeba za tři či pět let a může se taky stát, že leckde budeme stavět nové nemocnice na zelené louce, protože ty původní skončí rozkradeny."
Zatímco představitelé lékařské komory a lékařských odborů s návrhem souhlasí, soukromí lékaři a podnikatelé ve zdravotnictví spokojeni nejsou. Zákon rozdělil i koalici, Unie svobody se hlasování zdržela.
V České republice je 198 nemocnic a pod kraje spadá 81, které převzaly od státu loni. Zhruba pětina z nich je už převedena na obchodní společnosti u dalších se převody plánují. Pro nemocnice, které už byly převedeny, zákon žádné důsledky mít nebude.