Ženám v Česku hrozí chudoba víc než mužům
Rovnost žen a mužů v nedohlednu. Tak nazvaly výroční zprávu české organizace sdružené v Social Watch. Vydaly ji u příležitosti Mezinárodního dne žen. Podle průzkumů hrozí ženám v Česku chudoba mnohem víc než mužům. Nejvíc ohrožené jsou samoživitelky s dětmi a seniorky, které zůstaly samy.
"V České republice je 180 tisíc neúplných rodin a z toho 87 procent jsou rodiny, které mají v čele ženu."
Kolik z nich je ohroženo chudobou?
"Příjmovou chudobou je ohroženo přes 20 procent rodin, které mají v čele jen jednoho rodiče."
Brigády a částečné úvazky situaci neřeší
Navzdory předsudkům jsou sólo matky v Česku ekonomicky víc aktivní, než matky s partnerem. Hrozí jim však dvakrát častěji nezaměstnanost. Navíc hledají takové zaměstnání, které jim umožní sladit práci s péčí o dítě, a kde nevadí případné absence, pokud dítě onemocní.
"Jsou to příležitostné práce, brigády, částečné úvazky, nejčastěji ve službách typu servírky, ošetřovatelky na krátký úvazek, hodně z nich pracuje třeba v pokladnách supermarketů. Jde jim hlavně o to, aby dokázaly práci skloubit s péčí o dítě. I tak tráví naprostou většinu času tím, že vydělávají peníze. Pak na ně doléhá nespokojenost a vědomí toho, že nestíhají pořádně ani vydělat, ani být s dětmi. Klientky, které za námi chodí, jsou ženy, které mají třeba základní vzdělání nebo nemají maturitu. Tam je riziko chudoby obrovské, protože není ani perspektiva toho, že by jednou opustily to prekérní krátkodobé zaměstnání, a našly si nějakou práci, kde se mohou rozvíjet, která jim přinese nějaké finanční zabezpečení, a v konečném důsledku i pocit zadostiučinění."Chudoba ovlivňuje i prospívání dětí
Dělaly se nějaké průzkumy, jak příjmová chudoba působí, ať už na ženy nebo na děti?"Nedávná irská studie ukázala, že právě chudoba je tím kritériem, které ovlivňuje prospívání dětí. Není to forma rodiny. I v rodinách, kde jsou oba partneři, může být chudoba velkým problémem. Ale u samoživitelek je ten problém mnohem větší. Chudoba působí negativně na prospívání dětí ve škole, horší se vrstevnické vztahy. Můžou se třeba u chlapců objevovat problémy s chováním, u dívek jsou to častěji pocity úzkosti nebo deprese, mohou se objevit i zdravotní problémy."
Chudoba však neohrožuje jen matky samoživitelky, ale i seniorky. Ženy v Česku pobírají měsíčně v průměru o 22,5 % méně než muži. Nízký plat se pak odráží i v nízkých důchodech.
Problém seniorek - nízký plat, nízký důchod
Nejhorší je situace seniorek, které zůstaly samy, říká Markéta Mottlová z organizace Fórum 50%:"Ženy jsou až dvakrát více než muži ohroženi chudobou. Nejvýrazněji se to projevuje v jednočlenných domácnostech nad 65 let, kde riziko ohrožení chudobou je u žen 20 procent a u mužů kolem 9 procent. Rozdíl mezi důchody žen a mužů je přibližně pětinový. Ženy kromě té placené práce věnují spoustu času neplacené práci v domácnosti, péči o děti či o rodiče nebo nemocné. A to není zohledněno v rámci důchodu. Ženy, které jsou tou neplacenou prací zatíženy mnohem více než muži, pak na to doplácejí v důchodech."
U seniorů je také problém si situaci přiznat a řešit ji. Často se totiž za svoji finanční situaci stydí.