Židé z Kolína
V těchto dnech uplynulo šedesát let od chvíle, kdy byl z Kolína vypraven transport zdejších Židů do koncentračních táborů. Zahynulo při něm tisíc lidí. Podobně jako u vyhlazení obcí Lidice a Ležáky šlo o nacistickou pomstu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Oběti transportu si tuto neděli v kolínské synagóze připomněli Židé z mnoha zemí světa a několik pamětníků, kteří vyvražďování zdejších Židů přežili. Byla mezi nimi i Hana Greenfieldová, které tehdy bylo pouhých dvanáct let. Z pětatřiceti členů své rodiny přežila koncentrační tábory jen ona se svou sestrou.
Z více než dvou tisíc dvou set Židů, kteří byli do roku 1944 odvlečeni z Kolína do terezínského ghetta a Malé pevnosti, se jich po válce vrátilo necelých sto čtyřicet. Z kolínské synagógy nacisté odvezli i všechny cenné předměty včetně svitků tór. Poničené tóry, které byly víc jak dvacet let uloženy ve sklepě, zakoupil v roce 1964 zájemce z Anglie. Po náročném zrestaurování je předal osmnácti židovských obcích ve světě. A právě odtud přijeli na vzpomínkové setkání do Kolína desítky Židů, včetně rabínů z New Yorku, Londýna, švýcarské Ženevy a izraelského Ramat Avivu. Součástí setkání byla i společná modlitba.
Účastníkům pietního setkání zaslal osobní dopis i český premiér Miloš Zeman, který sám z Kolína pochází. Hana Greenfieldová z dopisu citovala:"I Kolín postihly neblaze proslulé norimberské zákony a persekuce. Ty nejtemnější vzpomíny jsou pak spojeny s tragickým obdobím brutálního teroru heydrichiády, stejně jako již tolikrát v historii docela obyčejně stejného a sprostého teroru. Proto terorismu v jakékoli jeho podobě nelze ustupovat, nelze s ním vyjednávat a přistupovat k němu z pozice appeassementu. Je třeba s ním bojovat."