Znovuvzkříšená delikatesa: Na Štědrý den se jedli šneci

Exkluzívní vánoční pochoutkou jsou v některých rodinách či restauracích šneci. První zmínky o jejich konzumaci pocházejí ze 16. století, kdy nechyběli například na stolech Rožmberků.

Ulity připravené k naplnění | Foto: Klára Stejskalová,  Radio Prague International

Šneky v gastronomii si většina z nás spojuje s klasickou francouzskou kuchyní, přitom Francouzi nejsou zdaleka jediným národem, který si v konzumaci hlemýžďů liboval a libuje. Dokonce nejsou ani první, kdo začal šneky připravovat. Existují historické záznamy, že už v 16. století si na nich pochutnávala česká šlechta, např. Rožmberkové.  Později se z nich stalo typické vánoční jídlo, které bylo postním jídlem chudiny. Postupem času se přeneslo z chudých vrstev do měst, kde se okamžitě stalo jídlem „lepších“ vrstev.

Recepty od Magdaleny Dobromily Rettigové

Zdroj:  nakl. Odeon

Otevřeme-li kuchařku Magdalény Dobromily Rettigové poprvé publikovanou v roce 1826, najdeme hned čtyři recepty na šneky v oddělení postních jídel. Konkrétně šneky s kyselým křenem, nadívané, s vinnou omáčkou a šnečí ocásky. V proslulé rybí kuchařce Jindřicha Vaňhy z první republiky je takových receptů hned třináct – šneci vaření i pečení, na burgundský způsob, á la Dijonnaise, á la Chablisienne či hlemýždí koblihy á la Vigneronne.

Za první republiky patřili šneci mezi oblíbené vánoční lahůdky, dostupné i pro měšťanské domácnosti. Tehdy se za nimi chodilo odpoledne při sváteční vycházce městem do vybraných lahůdkářství a z restaurací hlavně do Klášterní vinárny u Národního divadla. Mnozí si je však připravovali i sami doma, pak ale tento zvyk po druhé světové válce na dlouhá léta vymizel.

Šnečí ocásky podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Šnečí ocásky se dají na máslo s drobně rozkrájenou cibulkou opéci, a když cibulka začíná červenat, dají se na talíř nebo na mísu, která se kolem okrášlí smaženou strouhanou žemličkou.

Tradice štědrodenních šneků ožívá

Foto: Klára Stejskalová,  Radio Prague International

Šneci v nejrůznějších úpravách zažívají renesanci. Rodin, které se za touto netradiční delikatesou  vypravují na Štědrý den při poledních procházkách do vybraných pražských restaurací, přibývá. A přibývá i těch, kteří si je upravují sami doma. Důvodem může být i to, že šnečí maso obsahuje 75 % proteinu a je téměř bez tuku.

Za šneky do Dolních Chaber

Šnečí farma a restaurace | Foto: Klára Stejskalová,  Radio Prague International

Za novodobými šnečími pokrmy se můžete vypravit do Dolních Chaber. Vyučený kuchař z Ruska Roman Chusnutdinov tam v posledních letech vybudoval šnečí farmu. „U mě si můžete koupi čerstvé šneky nebo si je odnesete domů a tam je ohřejete.“ Ale samozřejmě těm, kdo raději přijdou už k hotovému, nabízí už připravené šneky. Jaké recepty si nachystal pro letošní Štědrý den?

„Letos mám připravené čtyři recepty - šnečí filé v ulitě s máslem s tymiánem. Máslo dělám já. Pak mám šnečí filet v ulitě s máslem wassabi, pak mám s parmazánovým máslem a burgundský. Nejoblíbenějším receptem jsou šneci s parmazánovým máslem.“

Máte-li tedy chuť na nový kulinární experiment a oživení zapomenuté tradice, šneci na nejrůznější způsoby jsou jednou z možností.

klíčové slovo: