"Ani nepoznáte, že tu nějaká povodeň byla," tvrdí primátor Prahy Pavel Bém
Třicet miliard korun je konečná výše škody, kterou způsobila před necelými dvěma roky povodeň v hlavním městě Praze. Pokud se chystáte během dovolené Prahu navštívit, pravděpodobně si následků povodní ani nevšimnete. Jen několik památníků například na Klárově připomíná, kam až voda dosahovala. Rekonstrukce Prahy trvala přesně šestnáct měsíců. Povodeň před dvěma lety však přinesla, i něco pozitivního. "Naučila nás řešit nebo spíše účinně se připravovat na řešení skutečně krizové situace, ať už se to týká přírodních katastrof nebo třeba teroristického útoku," prohlásil primátor hlavního města Pavel Bém na semináři odborníků, kteří se během následujících několika dní hodlají dohodnout, jak zavést nejúčinnější systém ve vzájemném informování o krizové situaci.
"Na podkladě jedinečné zkušenosti, a to byla pro nás srpnová povodeň v roce 2002, se učíme a hledáme, jakým způsobem by Bezpečnostní rada kraje měla do budoucnosti fungovat tak, že by skutečně krizová situace měla přijít. Abychom byli připraveni a schopni účinně jednat. Pokud možno chránit majetek města, ale především životy občanů."
Zlikvidovaly se škody po povodních? Dalo by se říci, že se Praha zcela rekonstruovala?
"Po tvrdé stoleté vodě v roce 1845 se hlavní město vzpamatovávalo 30 let. Po povodni v roce 1890 už jenom 15 let. Po povodni v roce 2002 se Praha vzpamatovávala přesně 16 měsíců. Dnes máme vystaven jasný účet za povodně v roce 2002. Ten se na úrovni městského majetku počítá na zhruba 14 miliard korun. Účet za škody na majetku nejenom veřejném, ale i na majetku privátním čítá téměř 30 miliard. Dnes mohu odpovědně říci, že se město po povodních vzpamatovalo. Do Prahy se vrátil turistický ruch. Snad s výjimkou několika lokalit Karlína, Sedlce a Lahovic, tak byste pravděpodobně nepoznali, že se městem přehnala taková katastrofa, takový přírodní živel, jako se to před rokem a půl stalo."