Brno má Knihovnu Milana Kundery. Autor ji daroval rodnému městu
Knihovna Milana Kundery se otevřela v Moravské zemské knihovně (MZK) v den jeho 94. narozenin. Kundera patří k nejvýznamnějším spisovatelům 20. století.
Knihovna v jeho rodném Brně mohla vzniknout díky daru manželů Kunderových, který se loni převážel z Francie do Brna.
"Knihovna Milana Kundery vznikla díky šťastnému nápadu Věry Kunderové. Když jsme připravovali výstavu Kunderova díla, myslím, že to bylo v roce 2018, tak jsme probírali hromadu knížek. Věra Kunderová jednou takhle přišla a říká: nebylo by nejlepší, kdyby ses o tu knihovnu v budoucnosti postaral ty, a vzal ji do Moravské zemské knihovny," připomíná vznik Kunderovy knihovny Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně.
Milan Kundera emigroval v roce 1975, komunistický režim ho o čtyři roky později zbavil československého občanství. České občanství mu bylo navrácené až v roce 2019.
Knihy, ceny i korespondence
Nejvíc komplikací při přesunu knih a jeho korespondence způsobil covid a různá omezení. A co Kunderova knihovna nabízí?
"Kromě knih, které si už v tuto chvíli mohou naši čtenáři vzít do rukou knih, knih, které Milan Kundera získával na principu autorského výtisku, tak je to listinný archiv, kde jsou fotografie z 60., 70., 80. let. Fotografie, které přibližují Milana Kunderu a Věru Kunderovou v jejich společenském životě, pak je tu korespondence s výraznými intelektuálními celebritami evropské kultury, jako je Federico Fellini, François Truffaut, dramatik, výtvarník a filmař Fernando Arrabal. Je zde soubor literárních cen, které Milan Kundera získával od 70. let až do současnosti, mimo jiné tu najdete slavnou Jeruzalémskou cenu. Jedna z posledních je Kafkova cena, kterou získal v roce 2020. A je tam rozsáhlý archiv časopiseckých výstřižků, které přibližují reflexi Kunderova díla tak, jak vycházelo po světě."
Vydavatel Gallimard: Hezký pár, se kterým byla legrace
Otevření knihovny se zúčastnil Kunderův francouzský nakladatel Antoine Gallimard.
"Pojí nás dlouholetá vydavatelská práce a také dlouholeté přátelství. Kdysi jsme díky jednomu překladateli publikovali jeho Směšné lásky. V té době jsme se ještě osobně neznali. Můj otec pak přivezl Milanovi do Prahy autorský honorář, za což byl Milan velmi rád, protože ho právě vyhodili z FAMU a neměli s Věrou z čeho žít. Po jeho příchodu do Francie jsme mu pomohli získat místo na univerzitě a také francouzské občanství."
Antoine Gallimard přijel do Brna místo Kunderových, kterým to nedovoluje zdravotní stav. Přidal i osobní vzpomínku.
"S Věrou vždy tvořili moc hezký pár. Navíc s nimi byla legrace. Milan je intelektuál, ale zároveň velmi citlivý člověk, který má rád lidi. To není u všech spisovatelů úplně automatické. Dnes jsem tu vlastně proto, abych Kunderovy zastoupil. Milan je velmi nemocný a Věra se od něj nemůže vzdálit. Proto jsem do Brna přijel z Paříže místo nich."
Knihovna dostane každý další Kunderův výtisk
Knihovna Milana Kundery se bude dále rozrůstat, připomněl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.
"Máme obrovské štěstí zase díky velkorysosti Kunderových, že na základě smlouvy, kterou jsme podepsali se zástupcem autorských práv manželů Kunderových, tak součástí smlouvy s nakladateli je od roku 2021, že každé nové vydání Kunderova románu či esejistické knihy, které kdekoli ve světě vyjde, musí v jedné v jednom exempláři být zasláno do Moravské zemské knihovny."
V knihovně teď budou listinný materiál postupně skenovat, aby ho bylo možné studovat v elektronické podobě. V knihovně budou také počítače s audioverzemi jeho děl v češtině, francouzštině, angličtině a němčině. Další počítače umožní studovat digitalizovaná díla, mezi nimiž jsou zejména výtisky s autorskými korekturami. Postupně se bude digitalizovat také archivní materiál.
Kundera napsal za svůj život řadu románů, povídek a esejů, mezi nejznámější patří v českém prostředí například Žert, Směšné lásky či Nesnesitelná lehkost bytí. Do vlasti se po roce 1989 nevrátil a zůstal ve Francii. Některé jeho životní události jsou dodnes ne zcela objasněné, protože neposkytuje rozhovory.