Centrála systému Galileo začne v Praze fungovat v létě

Evropský navigační systém Galileo bude sídlit v Praze. Definitivně to minulý týden stvrdili ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel Galilea Carlo des Dorides. Centrála pro řízení evropského navigačního systému začne v hlavním městě fungovat od léta tohoto roku.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Pražské sídlo v budově bývalé konsolidační agentury bude mít za úkol spravovat celou rozsáhlou síť na oběžné dráze. Ta má v konečné fázi disponovat 30 satelity, první z nich byly vypuštěny už na podzim minulého roku. Co pro Česko Galileo znamená, to shrnul při podpisu smlouvy premiér Petr Nečas.

"Přesun do Prahy znamená přítomnost první evropské nebo celoevropské instituce na území České republiky jako nového členského státu Evropské unie. Vedle toho je tady samozřejmě i velmi silný aspekt technologický, průmyslový a podobně. Jsme přesvědčeni, že rozvoj kosmických technologií je nesmírně podnětnou a inovativní částí průmyslu s velkou perspektivou."

Česko se o získání systému snažilo už několik let. Definitivně se rozhodlo o jeho přesunutí do Prahy v roce 2010. A proč byla jako sídlo agentury vybrána Praha, to už říká astronom Petr Příhoda.

"Myslím, že je to pro tu její centrální polohu. Je to v Evropě skutečně nejvýhodnější poloha právě pro tyto účely. Jde o pozemní spojení evropských států."

Financování celého projektu přitom poskytuje Evropská unie, soukromé subjekty se zatím k projektu nepřipojily. Složitý systém desítek družic má být jakousi konkurencí amerického původně vojenského systému GPS. I jeho funkce se budou blížit americké konkurenci, dodává Petr Příhoda.

"Prakticky je použití velmi podobné, ale význam je ten, že zatímco GPS je v podstatě zařízení, které je původně vojenské a vlastně přesunuté pro civilní účely, tak systém Galileo je vlastně ryze civilní a skutečně použitelný pro nejširší veřejnost. Doufejme také, že všechny přijímače, které budou použity, budou levnější než od systému GPS."

Na oběžné dráze bude všech 30 plánovaných družic nejpozději do roku 2019. Momentálně jsou tam dvě. Do roku 2014 budou doplněny tak, aby se mohl spustit navigační systém pro motoristy.

"Počet má být podstatně zvýšen tak, aby se vlastně vždycky nad obzorem pohybovala nějaká družice. Nejlépe hned několik družic, které se potom dají použít pro ty účely jako je stanovení polohy a dalších údajů, které ten systém přinese."

Galileo jich přinese poměrně dost. Mimo navigace bude signál sloužit pro pátrací a záchranné akce. Systém dokáže pomoci například epileptikům. Pozná, že má dítě záchvat, s přesností na dva metry určí, kde je, a pošle k němu nejbližší sanitku. Pomocí družic také půjde podle vývojářů v telefonu kontaktovat také jakousi "vesmírnou hospodyňku", která na dálku zapne troubu, pračku, nebo vypustí psa na zahradu. Kromě těchto praktických věcí ale Galileo pomůže českým průmyslovým firmám, které mu budou moci dodávat komponenty.

"U nás se už vyrábějí velmi přesná zařízení pro družice. Máme, dnes už ovšem skončenou funkci jedné družice. Ten průmysl, který bychom si asi hlavně přáli - velmi jemný průmysl a elektronika - se tady určitě rozvine daleko víc. Je to lepší příležitost než třeba pro těžký dopravní průmysl a podobně."

Systém Galileo bude stát zhruba 3,5 miliardy eur a je tak zatím vůbec nejdražším společným projektem Evropské unie.