Evropský navigační systém Galileo bude v Praze

Evropský navigační systém Galileo bude sídlit v Praze. Definitivně to potvrdili ministři států Evropské unie. Česku to přinese hlavně prestiž, ale i peníze. Je to šance zejména pro vědce i firmy, které dodávají technologie.

Česko zaznamenalo dosud největší úspěch na unijní půdě. Několikaleté lobbování politiků a úředníků se vyplatilo. Systém, který bude řízen z Prahy, má konkurovat americké vojenské navigaci GPS a jeho ruské obdobě GLONASS. Praha o zisk sídla Galilea usilovala zhruba pět let. Na začátku se o tento úřad ucházelo 11 států, ve finále zůstaly dva - Česko a Nizozemsko. Velvyslanci členských zemí unie dali nakonec přednost Česku. Získalo podporu 22 států. Už dříve se hovořilo o tom, že nové agentury EU se budou umisťovat přednostně v nových zemích bloku. Podle premiéra Petra Nečase je to velký úspěch.

"Je to velice dobrá zpráva, protože to přinese do ČR i špičkové technologie, respektive z Česka se bude řídit jeden z nejšpičkovějších technologických systémů v rámci EU. Je to i důkaz dobré a kvalitní práce českých úředníků a politiků posledních zhruba tří let. "

Karel Dobeš
Družicový systém Galileo je nejdražším unijním projektem - bude stát 3,5 miliardy eur, což je asi 90 miliard korun. Zázemí najde v pražských Holešovicích. Česko agentuře odpustí během prvních pěti let nájem a poté bude inkasovat jen 25 procent tržního nájmu a zbytek doplatí z vlastní pokladny. A kdy se bude agentura stěhovat, to je otázka pro vládního zmocněnce pro Galileo Karla Dobeše.

"Budeme jednat s Evropskou komisí a s agenturou a vypracuje se harmonogram přechodu do ČR. Optimální termín by bylo léto příštího roku. Agentura bude fungovat kontinuálně, protože už dneska pracuje."

Martin Kocourek
Kromě prestiže přinese Galileo i pracovní příležitosti. Administrativu obstarává asi 80 pracovníků. Dobeš předpokládá, že se do Prahy přesunou z Bruselu asi tři desítky a zbytek míst mohou obsadit Češi. Díky pravidelným kongresům v Praze se mohou do projektu zapojit i soukromé firmy, uvedl ministr průmyslu Martin Kocourek.

"To je hlavně příležitost, kterou ČR a český průmysl v této oblasti získává a bude teď záležet na tom, jak budeme schopni s touto agenturou spolupracovat, jak budeme schopni využít její působení v Praze. Hodnota přínosu pro český průmysl může být v miliardách korun."

České univerzity budou mít k sídlu Galilea nejblíže a dá se čekat, že se na ně bude agentura obracet při testování nových technologií. Na ČVUT už teď vyvíjejí metody příjmu signálu z družic v obtížném prostředí, jako jsou třeba budovy či hluboké rokle. O lukrativní práci v agentuře se mohou ucházet také čeští vědci.

Podle původního záměru mělo být pro potřeby projektu Galileo v roce 2007 na oběžné dráze 30 družic. Zatím jsou v kosmu pouze dva satelity. Příští rok mají být vypuštěny další 4 a v roce 2014 má kroužit nad Zemí satelitů 18, což bude pro plné spuštění systému stačit. Provoz systému Galileo se odhaduje na 750 milionů eur ročně. Nejznámější službou budou navigační služby řidičům. Systém s třicítkou družit by měl být přesnější než GPS - nasměruje člověka na určitý bod s přesností několika decimetrů. Galileo bude také navádět letadla při nouzových přistáních, budou ho moci využívat lidé v nouzi při tísňových voláních ze všech koutů země.