Češi a Moravané umí dobrá vína

Pěstováním hroznů a výrobou vína se našich zemích zabývá téměř 8500 vinohradníků a vinařů. Z nich je asi pět set ochotno riskovat svoji čest a nabídnout víno kupujícím mimo vlastní sklep. A právě po vinných sklípcích vás může provést kapesní průvodce, který právě vyšel. S jeho autorkou Helenou Baker si povídala jak jinak, než u sklenky vína Zdeňka Kuchyňová.

I když u nás pěstování vinné révy sahá do středověku, v posledních desítkách let chyběla tomuto oboru skutečná konkurence a reklama. Duše vína tak zůstávala často skrytá v několika soudcích určených pouze pro vinaře a jeho nejbližší. To se změnilo, ale zároveň do Česka vtrhla i záplava levných nekvalitních vín, říká Helena Baker, degustátorka a členka mezinárodních porot. Nyní žije v Česku, ale 26 let pracovala v různých státech světa a v jednom z nich ochutnala poprvé i velmi vybraná vína.

"Já jsem prožila několik báječných let v Monaku a tam jsem se nalodila coby posádka na jednu luxusní jachtu, která patřila filmovému producentovi. Tam jsem měla možnost ochutnat vína, která se snoubila s vynikajícími pokrmy a byla podávána třeba při návštěvách holywoodských hvězd."

V průvodci Heleny Baker mohou čtenáři najít nejen výborná vína, ale i recepty žen vinařů, návody jak víno nakupovat a jak číst na etiketě. Nejsou mezi vinaři obavy, že je vytlačí levná dovozová vína, která proudí do Česka?

"Když je ten vinař poctivý a bude se držet kvality a poměru kvalita-cena, tak já si myslím, že na ta levná dovozová vína vyzraje. Konzument nakonec, až tu "dešťovou vodu" ochutná, tak se určitě vrátí ke kvalitnímu vínu."

Ne vždy platí, že se ve víně najde pravda. Někdy může euforii vystřídat pořádná kocovina. Ta bývá právě z nekvalitního vína. I ta však musí vinaři vyrábět, říká sommeliér Jiří Balga.

"Drtivá většina těch vín jsou průměrná nebo až podprůměrná a nemůžeme si nalhávat i Francouzi dělají podprůměrná vína v drtivé většině svého objemu. Každá vinařská oblast musí bohužel udělat i vína nekvalitní a udělá i vína kvalitní, ale v omezené míře. Ty nekvalitní vína v tom obrovském objemu nás zaplavují a my máme pocit, že se s nimi setkáváme dnes a denně."

O povolání sommeliera lidé toho příliš neví, u nás jeho náplň teprve krystalizuje. Je to spíše poradce ohledně vína, jeho skladování, doby archivace a propagátor vinařství. Jak se vůbec člověk k takové profesi dostane?

"Já jsem původně dělal vinařskou školu ve Valticích, takže možná už tam vzklíčila ta láska k vínu. Potom i když oklikou jsem se k vinařství vrátil a dělám sommeliera. Možná bych byl majitel sklepa nebo sklepmistr, kdybych měl určité materiální možnosti, ale ty nebyly, takže jsem se snažil nechat se zaměstnat na pozici sommelier, abych měl možnost sledovat nad jednou firmou celkovou situaci ve světovém vinařství. To mě zajímá jaké jsou trendy a podobně."

Dovedete si představit jídlo, ke kterému se nehodí víno?

"To je zajímavá otázka. Asi česnek mě napadá, to určitě, cibule - ty ostřejší zeleniny."

Co třeba knedlo-vepřo-zelo a víno?

"Šlo by. Určitě by šlo jednoduché bílé suché víno nějaký ryzlink vlašský, veltlín červený ranný, ale přesto bych dal přednost pivu, kvalitnímu českému v tomto případě."