Česká ekonomika klesla o 4,9 procenta

Foto: Evropská komise

Evropa se snad vzpamatovává z krize. Zlepšení ukázalo například Německo a Francie. A jak se na tom Česko? Jeho ekonomika meziročně klesla o rekordních 4,9 procenta.

Foto: Evropská komise
Česká ekonomika může mít nejhorší období recese za sebou. Výkon hospodářství se ve druhém čtvrtletí sice meziročně propadl o rekordních 4,9 procenta, ale v porovnání s prvním čtvrtletním vzrostl o tři desetiny procenta. Zřejmě pomohl blízký obchodní partner Německo. Více už analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

"Druhé pololetí letošního roku bude znamenat pro českou ekonomiku oživení. Nicméně meziroční údaje budou stále záporné. Růst české ekonomiky byl bohužel velmi dramaticky zasažen světovou recesí. Lokomotiva poháněná Evropou opět zabrala. K tomu, aby oživení v ČR bylo trvalé, musí být efekt šrotovného nahrazen něčím trvalejším, například obnovou zásob a rostoucím vývozem. Na spotřebu domácností si ještě několik čtvrtletí budeme muset počkat."

Se zpožděním se projeví růst nezaměstnanosti. Lidé budou méně utrácet a proto podniky i obchodníci budou méně prodávat. Někteří ekonomové proto soudí, že se česká ekonomika ještě nedostala na své dno, jako například Petr Dufek z ČSOB.

"Prozatím nevidíme žádné silné impulsy k tomu, abychom se vrátili k dřívějším vysokým růstům ekonomiky."

Rozjezd může být velmi pomalý a světové ekonomiky se nemusí vyhnout krizi s tzv. 'dvojitým dnem'. Záleží na tom, jak se budou vyrovnávat s následky masivních státních intervencí. Ekonom Miroslav Svoboda pak použil metaforu, když řekl, že anorektičce také neuvěříme, že se uzdravila, když jedenkrát přibere deset deka.