Česká vláda chce, aby společnost Boeing odešla z Aera Vodochody

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda chce, aby americká firma Boeing odešla z Aera Vodochody. Zbrojovka stojí před krachem a její celková ztráta přesahuje dvanáct miliard korun. Trpí nedostatkem zakázek a není schopná splácet mnohamiliardové půjčky. Nesplnily se tak naděje, které počítaly s tím, že Američané zajistí zbrojovce odbyt a prosadí na trhu bitevník L-159. Navíc bude vláda platit mnohamiliardové státní záruky. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Největším akcionářem Aera - firmy s více něž 2000 zaměstnanci - je stát, Boeing ovládá jen třetinu. Přesto od roku 1998 kontroluje zbrojovku manažersky. Tehdy totiž Američané slíbili Aeru pomoc při proniknutí na zahraniční trhy a při zvyšování objemu zakázek. Vláda poté firmě poskytla garanci na investiční úvěr a emisi dluhopisů.

"Tehdejší vlády se spolehly na to, že společnost Boing bude schopna zajistit pro Aero Vodochody lepší perspektivu. Ta sázka nevyšla, ta budoucnost Aera se ukázala jako daleko horší, než v té době předcházející vlády očekávaly a my nyní platíme závazek, který skutečně vznikl v roce 1998."

říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Řešení situace v Aeru však bude velmi komplikované. Existující smlouva je totiž jednostranně nevypověditelná a bude tak záležet na vzájemné dohodě. Vláda se rozhodla okamžitě zahájit jednání. Navíc chce do pololetí ukončit státní záruky, které firmě poskytla a zahájit jejich splácení. A není to částka malá. Jak uvedl ministr Sobotka, jedná se o 9 miliard 300 milionů korun.

Ministr financí Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
"Dopad do veřejných rozpočtů může dosáhnout v roce 2004 výše 3,3 miliardy korun, a v roce 2005 bude činit až 6 miliard korun. Státní záruka, na základě které dochází k tomuto plnění, byla poskytnuta v roce 1998. Vláda má povinnost tuto záruku plnit, pokud ji nebude schopna plnit společnost Aero Vodochody."

To má Boeing přimět, aby vzniklý dluh splatil buď částí nebo celým svým podílem v Aeru. Navržený postup tedy znamená, že by stát za Aero Vodochody zaplatil devět miliard korun. Hovoří se také o tom, že nejméně devítimiliardové odškodné by pak musel vyplatit Američanům. Vláda chce pro Aero hledat nového partnera. Již dříve o firmu usilovalo britsko-švédské konsorcium BAE Systém-Saab, které nedávno uspělo s nabídkou stíhaček pro českou armádu. Jednou z variant řešení je i konkurs, což by pro zbrojovku zřejmě znamenalo její konec a stát by již své peníze zpátky nedostal.

Firma, která nyní téměř nevyrábí, vidí šanci v překlenutí nedostatku příjmů v zahájení prodeje civilního letounu s označením Ae 270. Už koncem tohoto roku zbrojovka počítá s prodejem prvních sériových letounů pro deset cestujících. To by po ukončení výroby bitevníku L-159 pro českou armádu znamenalo obnovení přítoku peněz nutných k přežití. Menší část tržeb má pak Aero z montáže vrtulníků pro americkou Sikorsky Aircraft Company. Obchod, který dojednali američtí manažeři Aera, však byl dosud ztrátový a firma v něm ztratila více než miliardu korun.