Český lékař učí afghánské lékaře transplantaci oční rohovky

Docent Martin Filipec, foto: Paikar
0:00
/
0:00

Český oční specialista docent Martin Filipec se po téměř dvou měsících vrátil z Afghánistánu, kde učil tamní lékaře transplantaci oční rohovky. Ta se totiž v Afgánistánu nikdy neprováděla. Jak projekt dopadl, o tom uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Akci odstartovala fotografie afghánského chlapce Adžamala, který ležel v nemocnici v Kábulu. Dlouhodobě strádal podvýživou a v jejím důsledku téměř oslepl. Podle vyjádření lékařů mu mohla pomoci transplantace rohovky, která se však v Afghánistánu neprováděla. Občanské sdružení Berkat se tehdy obrátilo na špičkového odborníka v této oblasti docenta Martina Filipce, který byl ochoten provést operaci přímo v kábulské nemicnici. Z korespondence s oční klinikou a následného jednání se nakonec vyvinul projekt pomoci při rozvinutí vlastního transplantačního programu v Afghánistánu. Co se tedy v Afghánistánu za dva měsíce podařilo, o tom více docent Filipec.

"Možná to bude znít neskromně, ale podařilo se nám všechno. V Afghánistánu v nemocnici Noor jsou lékaři samostatně schopni operovat, provádět transplantaci rohovky. V průběhu našeho pobytu jsme celkem provedli 32 transplantací. Ale co je nejdůležitější, většinu z těch operací provedli afghánští lékaři. Také se nám podařilo založit fungující centrum pro onemocnění rohovky a doktor Carresi založil centrum, které léčí pacienty se zbytky zraku."

Tento úspěch by nebyl možný bez přispění sdružení Berkat, které pobyt v Afghánistánu zajistilo a pomohlo s komunikací. První etapa projektu stála 1,2 miliony korun a přispělo mnoho sponzorů. Lékaři v Afghánistánu navštívili i tzv. oční tábor, který funguje v terénu.

"My jsme byli v Bamjanu, což je místo, které je známé tím, že tam Taliban zničil sochy Budhy. Tam se zrodila myšlenka na zřízení mobilní jednotky operačního sálu spolu s vyšetřovnou,"

což by bylo podle docenta Filipce vynikající pro pacienty v těžko přístupných oblastech. V Afghánistánu jsou totiž desetitisíce dětí s těžkými očními vadami. Mnozí jsou prakticky slepí a přitom by stačila pouhá korekce brýlemi. Mobilní jednotku lékaři plánují pojmenovat Adžamalcar.

"Jako vzpomínku na Adžamala, který se sice té transplantace nedočkal z toho důvodu, že pro něj nebyla vhodná, nicméně díky němu se celá tato akce uskutečnila. Poté, co o naší práci informovala afghánská televize a noviny, tak pacientů přicházely skutečně stovky. Samozřejmě to nebylo úplně jednoduché."

Jednoduchý nebyl hlavně výběr pacientů. Lékaři totiž potřebovali celé spektrum případů, aby své afghánské kolegy seznámili se všemi typy operací. Operovali proto 80-ti letého muže, jediného živitele rodiny i desetiměsíční miminko. Jen pro srovnání - o 26 milionů Afghánců se stará 104 očních lékařů. V Česku jich připadá na 10 milionů lidí 900. Docent Filipec i jeho italský kolega Carresi předpokládají, že se do Afghánistánu budou vracet a pracovat na dalším rozvoji očního lékařství.