Chemici počítají s nasazením do války

Generál Lupuljev, Kuvajt, foto: ČTK

Čeští a slovenští vojáci v Kuvajtu jsou připraveni na situaci, že v případě použití chemických či biologických zbraní by část jednotky musela operovat na území Iráku. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Generál Lupuljev,  Kuvajt,  foto: ČTK
Možnost nasazení českých a slovenských vojáků přímo do válečných operací roste s postupem amerických a britských jednotek na Bagdád. Irácké vedení se dostává do úzkých a podle vojenských odborníků může použít k obraně veškeré prostředky. Jak říká velitel jednotky generál Dušan Lupuljev, nyní se nacvičuje spolupráce s Američany.

"V současné době se připravujeme na cvičení, které v brzkých dnech proběhne v poušti. Budeme tam nacvičovat spolupráci s našimi koaličními partnery v případě zásahu a odstraňování účinků zbraní hromadného ničení."

Jednotka je podle Lupuljeva připravena k okamžitému nasazení.

Generál Lupuljev,  Kuvajt,  foto: ČTK
"Rychlost nasazení je dána tím, že jednotky, které musí reagovat jako první, to znamená provést odběr vzorků a udělat analýzu, co tam skutečně je, ty se přepravují letecky. Letadlo vzlétá do 30 až 40 minut. Zbytek jednotky se tam přepravuje po vlastní ose. Například vzdálenost od nás do Basry je nyní 170 kilometrů. Když si spočteme, že průměrná rychlost vozidel je 70-80 kilometrů, tak z toho si můžete vypočíst, za jak dlouho tam můžeme být."

Velení jednotky v Kuvajtu stejně jako velení české armády si samozřejmě uvědomují i vysoká rizika případné akce, zvláště poté, co se Saddámovi vojáci stále více uchylují k partyzánskému stylu boje. O ochranu českých a slovenských vojáků by se podle dohody měli postarat američtí vojáci.

"Navíc my máme své vlastní malé skupiny vojáků, které jsou předurčené pouze k plnění úkolů bojové ochrany, a současně uvažujeme o dalším posílení těchto skupin."

Generál Lupuljev s jednotkou,  Kuvajt,  foto: ČTK
Armáda se už netají tím, že jednotku v Kuvajtu posílí v případě potřeby četa elitních výsadkářů z Prostějova. Ve středu to potvrdil náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"Došlo k vyhodnocení, že v případě nasazení a přesunu by kolony naší jednotky mohly být napadeny a z toho jsme vyvodili závěr, že posílíme tuto jednotku. Je otázkou, kdy to bude a je to tak, že to budou Prostějováci."

Podle náměstka ministra obrany Jana Váni ale nelze přirozeně sdělovat podrobnosti.

"Z hlediska zachování určité operační diskrétnosti nebudeme mluvit o přesném složení posílení schopnosti jednotky. Je to prostě jednotka, která je specializovaná a je rozumné zvýšit možnosti její ochrany v rámci celého uskupení."

Nicméně i kdyby došlo k použití zbraní hromadného ničení v Iráku, čeští a slovenští vojáci nenechají podle velitele jednotky generála Lupuljeva bez speciální ochrany ani Kuvajt, který se na česko-slovenskou jednotku plně spoléhá.

"Celá jednotka je rozdělena do dvou odřadů. Ten první je určen jenom pro působení na území Kuvajtu. To znamená, že kdyby ten druhý odřad musel vyjet v případě, že bude naplněn mandát jednotky, tak ten první odřad zůstává na území Kuvajtu a pokračuje v nezměněném rozsahu v plnění stanovených úkolů ve prospěch civilní ochrany a státu Kuvajt."

Češi a Slováci hlídají zhruba třetinu území Kuvajtu a v posledních hodinách zvýšili intenzitu monitoringu radiační, chemické a biologické situace.