Do Semil na čokoládu!
Sáhnout si na pravý kakaový bob, prohlédnout si zlaté poháry, ve kterých obětovali Aztékové svým bohům čokoládu, nebo naopak formičky, ve kterých se domácí čokoláda vyráběla před sto lety - to vše nabízí v těchto dnech Muzeum v Semilech. Až do 10. února tu probíhá akce Sladký život čokolády aneb Hořkosladký příběh neřestí. Muzeum nabízí také ochutnávky horké čokolády a "ochutnat" tu můžete třeba i čokoládové masáže. Více už Milena Štráfeldová:
Poprvé se prý Evropané setkali s čokoládou v roce 1519, když se španělský dobyvatel Hernando Cortéz vylodil u mexických břehů. Když o dva roky později dobyl říši Aztéků, našli jeho vojáci v Montezumově paláci hromady kakaových bobů. Ty tehdy sloužily nejen jako platidlo, za sto bobů se prý dal koupit statný otrok, ale především se z nich připravoval nápoj vyvolených. Historie čokolády se ale podle Jarmily Kuželové ze semilského muzea datuje až do půl druhého tisíciletí před naším letopočtem:
"My mapujeme čokoládu nebo vaření tohoto nápoje už od Olméků. Další panel je věnován Mayům, což byla civilizace asi 4. století n. l. Z jejich slovníku vlastně pochází slovo cocoatl."
I v Evropě byla čokoláda zprvu velkou vzácností, za kilogram kakaových bobů se prý v 17. stol. ve Španělsku platilo tři čtvrtě kilogramem zlata. Postupně se ale pití čokolády rozšířilo do šlechtických i měšťanských salónu a v 18. století se prodávala i v Praze:
"Pravděpodobně nejstarší písemné známky o výrobci čokolády u nás nacházíme v Popisu obyvatelstva hl. m. Prahy z roku 1770. Tam se uvádí, že jakýsi měšťan Filip Vacke, bytem U Černého slunce v Celetné ulici č. 556, je výrobcem čokolády."
Výstava v semilském muzeu pak ukazuje i velký rozmach výroby čokolády u nás v průběhu 19. a 20. století. Představuje například první českou továrnu na čokoládu Orion, kterou v roce 1896 založil František Maršner, do té doby prodejce tureckého medu na pražských Vinohradech. Výstava má podle ředitelky muzea Ivety Mečířové i několik doprovodných akcí:"My jsme tu výstavu zahájili 8. prosince čokoládovou fontánou a ochutnávkou horké čokolády."
Další ochutnávka se chystá na 26. ledna a už 16. ledna si tu budou moci návštěvníci vyzkoušet tzv. čokoládový relax:
"Dneska jsou čokomasáže, čokomasky na obličej, a protože tady máme kosmetičky a masérky, které je také už dělají v Semilech, tak jsme nimi připravili tento čokorelax."
O tom, že čokoláda může být i neřestí, svědčí celosvětový růst závislosti na této pochoutce. Češi však se svou spotřebou 5,7 kg čokolády na hlavu za rok pokulhávají za Belgičany, kteří dokážou zkonzumovat celých 10,75 kg, a Švýcary s roční spotřebou přes 10 kilogramů.
V Muzeu v Semilech jsem se také dozvěděla, co je největší důkaz síly:
"Jedna americká básnířka pravila: Síla je schopnost rozlomit tabulku čokolády holýma rukama na čtyři díly - a potom sníst pouze jeden kousek."