Evropský parlament zbavil imunity Vladimíra Železného

Vladimír Železný

Evropský parlament (EP) zbavil poslanecké imunity bývalého ředitele české televize Nova, europoslance Vladimíra Železného. Znamená to, že jeho stíhání pro trojici údajných trestných činů už českým úřadům nic nebrání. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Česká justice požádala o vydání Železného kvůli několika kauzám, pro které je nebo měl být stíhán. Jednak jde o údajný únik peněz za neproclené obrazy v hodnotě 6,8 milionu korun. Jednak o obvinění souvisejí s operacemi kolem TV NOVA. Mimo jiné se pokusil poškodit partnerskou společnost CME tím, že se téměř celý svůj obchodní podíl pokusil převést na jiné firmy. Daňové úniky se týkají i dalšího obvinění, kdy po dohodě se čtyřmi společníky měl převádět jejich obchodní podíly na sebe řetězem složitých transakcí tak, aby "ušetřili" na daních sumu téměř 54 milionů korun. Kvůli daňovým únikům měl Železný stanout před soudem už dvakrát. Dvakrát ale musel soudce Dušan Paška léčení odročit. Podle mluvčího soudu Luboše Vlasáka zatím není možné říct, kdy proces s Železným začne:

"V okamžiku, kdy obdržíme rozhodnutí EP, lže předpokládat, že nařídíme hlavní líčení. Vzhledem k tomu, že je to poprvé, kdy EP vydává souhlas k vydání poslance z ČR, nelze odhadnout v jakém časovém horizontu obdržíme písemné sdělení."

O horizontu, kdy budou všechny kauzy uzavřeny, nechce spekulovat ani náměstkyně Městského státního zastupitelství v Praze Marcela Kratochvílová.

"Pokud jde o první kauzu, ta už je ve stádiu soudního řízení. Tam lze časový horizont nejlépe odhadnout, zde už bylo nařízeno hlavní líčení. Je to otázka pro soud, ale myslím si, že hlavní líčení by mohlo být brzy. I v té druhé věci je to otázka kratší doby a ve třetí kauze si netroufám odhadovat. Záleží na vyhodnocení spisového materiálu a zda státní zástupce bude požadovat další úkony v návaznosti na ty, které lze provést až nyní."

Železný své vydání ke trestnímu stíhání nekomentoval. Už dříve tvrdil, že má politické pozadí a označil sám sebe za "oběť politického obtěžování a veřejného nátlaku". To ale Evropský parlament vyloučil. Odebrání imunity Železnému podpořili i všichni čeští europoslanci, včetně jeho bývalé kolegyně Jana Bobošíkové.

Když Železný před rokem kandidoval do Evropského parlamentu, sliboval:

"Mám, podle mého názoru, co nabídnout. Mohu nabídnout svoji manažerskou zkušenost při reprezentaci regionů. Myslím, že mohu na české poměry nabídnou vysoce nadstandardní jazykovou výbavu. Mám i politickou zkušenost a znalosti, které mě minimálně nehandicapují oproti jiným lídrům."

Už tehdy před rokem se spekulovalo, že pravou motivací pro vstup do evropské politiky mohla být snaha skrýt se za poslaneckou imunity a vyhnout se trestnímu stíhání.

"Myslím, že jeho osobní motivy jsou různé. Možná je to i jeho snaha získat na pět let imunitu. Evropský parlament tak snadno své poslance k trestnímu stíhání nevydává."

Soudil politolog Jiří Pehe už před rokem. Železný to popírá. Faktem, je že o imunitu přišel už podruhé. Poprvé, ještě jako Senátor, byl imunity zbaven v roce 2003. Policie začala šetřit jeho ekonomické delikty a těsně před evropskými volbami s ním začal i soud. Projednávání všech kauz bylo ale v souvislosti s jeho zvolením zastaveno. Nyní stíhání Železného už nic nebrání.

Kvůli Železného operacím kolem TV NOVA zaplatili už daňoví poplatníci 10,5 mld korun. K této pokutě odsoudila stát mezinárodní arbitráž za to, že neochránil investici Ronalda Laudera, s jehož peněz Železný TV NOVA rozjel. V srpnu roku 1999 jej totiž Železný postavil odstavil od zisků z vysílání Novy.