Falešné tóny
Na nadcházející volbu prezidenta republiky lze pohlížet z nejrůznějších úhlů. Většinou se v této souvislosti hovoří o tom, že v sázce je budoucnost vládní koalice. Zdeněk Vališ ale soudí, že volby působí bolení hlavy některým lidem i z jiného důvodu.
Český prezident je ale podle Ústavy opravdu silným hráčem v politice, i když v povědomí široké veřejnosti bývají jeho pravomoci redukovány především na udílení milostí. Jeho pozice je tak silná, že přinejmenším v Evropě je mezi zeměmi s neprezidentským politickým systémem Česká republika raritou. Přitom za své činy s výjimkou velezrady nenese hlava státu odpovědnost. V Česku může prezident, bude-li chtít, prostě zablokovat vládu, ztížit výkon zahraniční politiky či rozbíjet schůze Parlamentu. Může jmenovat armádní velitele v rozporu s představou vlády či ministra obrany. To se stalo zrovna nedávno v případě nového náčelníka generálního štábu.
Rovněž v ekonomice, ačkoliv se to nezdá, patří prezident mezi nejsilnější hráče. Jmenuje bankovní radu České národní banky. A ústřední banka má v Česku vliv na ekonomiku srovnatelný s vládou. Je to prostě čtvrtý pilíř moci ve státě. V živé paměti je dosud ostrý spor mezi vládou a prezidentem při jmenování současné bankovní rady. Stejně konfliktní byly vždy v tomto ohledu Havlovy vztahy s ODS. A ještě jednou mohutnou sílou disponuje prezident: jmenuje soudce Ústavního soudu. Právě letos končí funkční období většině z nich. O podstatném složení Ústavního soudu na dalších deset let už tedy bude rozhodovat nový prezident. Nelze se proto divit, že některé lidi jímá úzkost a děs z toho, že nový prezident se při výběru kandidátů na různé důležité funkce bude řídit jinými kritérii a naslouchat spíše jinému okruhu osob než Václav Havel. Že zkrátka končí mnohaletá éra určité vlivové skupiny. Odtud lze také zaznamenat ony falešné tóny v nářcích nad přípravou prezidentské volby. Odtud najednou ta dojemná starost o velké prezidentské pravomoci, které před tím nevadily, naopak vyhovovaly.