Farmáři vyhrožují blokádou dálnic, jejich situace je prý kritická

0:00
/
0:00

Česko možná čekají v příštích dnech protestní bouře nespokojených zemědělců. Nejvíce rolníkům vadí, že ceny jejich produktů a tím pádem i příjmy klesají, zatímco náklady rostou. Podle Agrární komory je situace přímo kritická. Asociace soukromých zemědělců naproti tomu případné protestní akce nepodpoří. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Zemědělci si opět stěžují na prohlubující se pokles příjmů, který je způsoben dalším nárůstem vstupních cen do zemědělské výroby, politikou obchodníků, kteří tlačí zemědělce k ještě nižším výkupním cenám, než jaké byly vloni. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby, zemědělci letos navíc postrádají volné peníze k financování provozu.

"Je to první rok, kdy začneme dostávat dotace až na konci roku. Vždycky jsme dostali v dubnu nebo v květnu významnou zálohu těch dotací. Tím, že jsme první celý rok v Evropské unii, se ty mechanismy mění. Dotace jsou až na konci roku. Sečteno dohromady, představuje to - neleze to nazvat jinak - kolapsový stav mnoha, mnoha farem."

Dalším problémem je příprava státního rozpočtu na rok 2006, protože hrozí snížení dotací farmářům. Ty jsou přitom stále hluboko pod úrovní dotací, které dostávají farmáři z vyspělých zemí unie.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba,  foto: ČTK
"Pokud by byl rozpočet takto schválen, znamenalo by to prohloubení nerovných podmínek s naši kolegy ze starých zemí Evropské unie. My kladem největší důraz na přímé platby. Podle nastavení rozpočtu to vypadá, že bychom dostávali na dotacích jen 51 procent toho, co dostávají farmáři ze starých zemí unie, zatímco Kodaňské dohody umožňují, abychom získali v příštím roce až 65 procent."

Ve čtvrtek se sešel krizový štáb Agrární komory. Jan Veleba uvedl pro Radio Praha, že vzniklou situaci už nemůže řešit ani ministerstvo zemědělství.

"Dospěli jsme k celkem jednoduchým závěrům. Potřebujeme skutečně jednat - a trváme na tom - s předsedou vlády, protože se domníváme, že problémy, které nazrály, nejsou už řešitelné v resortu zemědělství."

Agrární komora prý má návrhy, jak situaci řešit. Co když ale na ně premiér nepřistoupí?

"Pokud se nedohodneme, tak nám nezbude nic jiného, než se uchýlit k protestním akcím."

Foto: archiv RPI
K případným protestům se ale asi nepřipojí farmáři z Asociace soukromých zemědělců. Jak řekl Radiu Praha předseda asociace Stanislav Němec, takové protesty neřeší podstatu problému. Tou je jednak nesmyslná společná zemědělská politika Evropské unie, jednak agrární politika vlády.

"Pokud to budou protesty jenom za to, aby přicházely pořád nějaké další dotace, tak to asi protestovat nebudeme, i když se těch dotací samozřejmě také nemůžeme zříci, pokud je mají všichni ostatní. To je ale jen takové látání děr. Společná zemědělská politika EU ještě umocněná českou zemědělskou politikou dělá ze zemědělců subjekty závislé na dotacích. Potom jakýkoliv výkyv na trhu nebo špatné počasí je staví do pozice žebráků s nataženou rukou."

Řešení současné situace by se podle Agrární komory mělo najít do příštího pátku. Pokud nebude, hodlají rozčilení zemědělci zablokovat silnice a dálnice a využít k tomu kromě hnoje také brambory, hrozny a další zemědělské produkty.