Festival mladých interpretů Cortentino Praga slaví čtyřicítku

Geiger Jakub Junek und Cellist Ivan Vokac, foto: autorka

Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga oslavila už 40ti leté jubileum. Nápad uspořádat anonymní soutěž pro mladé interprety vznikl v tehdejší redakci vysílání pro děti a mládež, říká předseda poroty Jiří Hlaváč.

Jakub Junek a Ivan Vokáč
"Asistoval u toho Ilja Hurník, byl u toho Ivan Medek a řada dalších skvělých lidí, kteří iniciovali soutěž, která nejenže přežila 40 let, ale mohu říci, že dodnes nemá ve světě v tomto směru nějakou paralelu. Porotci vyslechnou anonymně záznam výkonů, pak se udělá pořadí a teprve po této ceremonii se odkryjí jména a my zjistíme, kdo hrál, jaké mají stáří, odkud přicházejí. Někdy dochází k pikantnostem, například když pan profesor Kohout dával obě ruce do ohně za to, že to je české kvarteto a oni to byly čtyři Číňanky."

Do kolika let se mohou hudebníci Concertina zúčastnit?

"V rámci komorních souborů je tam limit 18cti let, ale v oborech individuálních, ať už jsou to housle, klavíry nebo dechové nástroje, tak tam je někde ta hranice snížena na 17 let. Ale běžně se stává, že přijdou jedenáctiletí účinkující, kteří zvládnou veškeré nároky repertoáru a překvapí svým způsobem hotovým kvalitním výkonem."

Sledujete další dráhu vítězů Concertina?

"Sledujeme. A Corcentino se může věru pochlubit, protože dnes hvězdy takového kalibru, jako byla Sabine Mayer nebo další skvělí lidé typu Alexandra Gorochova, našeho Václava Holečka, Shizuki Ishikawy, to všechno jsou hudebníci, kteří začínali na Concertinu a bylo jim těch 15 let. Concertino vychovalo dle mého názoru desítky báječných interpretů, kteří se ve světě prosadili a dnes je jim 40, 50 let. Velmi často se do Prahy vrací a velmi často se hlásí k tomu, že na Concertinu před těmi desetiletími začínali."

Anonymní nahrávky do Prahy posílají rozhlasové stanice z celého světa. Mezinárodní porota pak vyhlašuje nejlepší snímky v jednotlivých kategoriích a zároveň jmenuje absolutního vítěze celého ročníku, který získává Cenu Heleny Karáskové, pojmenované po zakladatelce soutěže. Tu získali dva mladí hudebníci - houslista Jakub Junek a violoncellista Ivan Vokáč. Jak se na soutěž připravovali?

Wenzel Grund
"Věděli jsme předem, že tam chceme jít, takže jsme měli asi půlroční přípravu. Po dvou měsících jsme úplně zapomněli na to, že jsme nějaké Corcentino točili a najednou se nám ozvali, že za týden točíme do mezinárodního kola, že jsme postoupili. My jsme spolu už dva měsíce nehráli, protože máme své sólové povinnosti, připravujeme se na jiné soutěže. - Týden před natáčením do mezinárodního kola jsme bydleli u nás a hráli. - Když jsem se dozvěděl, že ve spojitosti s tou první cenou budeme hrát ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, tak to pro mě byla velká zpráva, protože zahrát si v Rudolfinu je úžasné, mám z toho hroznou radost. Také nás čeká jihočeský festival Corcentina Praga, to je asi 5 koncertů po jižních Čechách. - A co to znamená do budoucna? To teprve ukáže čas, jak spolu budeme mít možnost dál hrát. Ale jak to půjde, tak určitě budeme pokračovat."

V mezinárodní porotě, která nahrávky hodnotila, zasedl i český krajan Wenzel Grund, který zastupoval Švýcarsko.

"Jezdím po celém světě a jsem hodně v porotách mezinárodních soutěží. Poznal jsem jednu dobrou pianistku, co bydlí v Praze paní Michaelu Šopíkovou a hrajeme spolu už 13 let. Na jeden koncert přišel pan Hlaváč /taky klarinetista/ a zeptal se mě, jestli bych šel do poroty Corcentino Praga."

Soutěž je pro mladé interprety obrovskou příležitostí. Ročníku 2005 se zúčastnili hudebníci z Kanady, Německa, Ukrajiny, Lotyšska a Bulharska. Vyhlášen je už další ročník a v něm budou hudebníci soutěžit v oborech housle, klavír, violoncello a klasická kytara.