Hold T. G. Masarykovi

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Odkaz prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka je pro českou demokracii trvalou inspirací. Řekl to ve čtvrtek na Pražském hradě současný prezident Václav Klaus na slavnostním shromáždění k 70. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka.

Foto: ČTK
Václav Klaus ve svém vystoupení, nota bene velmi pozitivně hodnoceném účastníky slavnostního shromáždění, také vyzdvihl zdroje politických úspěchu prvního československého prezidenta:

"Masaryk-politik vyrostl z Masaryka-vědce, pedagoga a humanistického myslitele. Svým celým životem byl příkladem cílevědomé, usilovné a praktické životní aktivity, kritického myšlení a veřejné angažovanosti."

Prezident Václav Klaus připomněl aktuálnost Masarykových postojů v souvislosti se současným politickým děním u nás i v Evropě:

"Byl politickým realistou, a to nikoliv pouze podle názvu strany, kterou spoluzaložil. Chtěl, aby byla politika založena na pevných mravních zásadách, na znalosti a pravdě."

Slavnosti se kromě Václava Klause zúčastnil také premiér Mirek Topolánek, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, bývalý prezident Václav Havel a další pozvaní hosté. Premiér Topolánek ve svém vystoupení ocenil trvalost Masarykova politického jednání."Masaryk nebyl mužem zkratky. Nebyl politikem, který by podléhal populistickým tlakům," konstatoval v projevu Topolánek. Řekl také, že Masaryk nebyl státníkem, který by své vize měnil "podle závanů mediálního větru". Současná politická reprezentace se často k Masarykovu odkazu hlásí.

Foto: ČTK
Slavnostního shromáždění se na Pražském hradě zúčastnilo na 800 hostů z řad politiků, ale také válečných veteránů a pamětníků. Jedním z nich byl i pětadevadesátiletý Jan Koukol, veterán z bitev v Polsku, Francii a Africe. Ten má vzpomínku dokonce na osobní setkání s Masarykem:

"Já jsem ho osobně zažil a viděl v Brně, kde byl na návštěvě. Ulice byly samozřejmě lemovány davy lidí a on jel pomalinku. Tam jsem ho viděl zblízka v tom autíčku projíždět. Pro nás to byl světec. Spravedlivý člověk, obětavý člověk, chytrý člověk a obětoval se pro tu naši první republiku. A my jsme žili pro Masaryka."

Podobné pocity má i čtyřiaosmdesátiletý Gerhard Singer, který na shromáždění přijel ze severní Moravy:

"Pro mě to byl velký idol. Já byl tenkrát student. Narodil jsem se už v republice a pro nás větší idol neexistoval než Masaryk."

Na závěr slavnostního shromáždění k 70. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka zazněly dvě lidové písně, které tento státník rodem z Moravy měl nejraději: "Teče voda, teče" a "Ach synku, synku".