Jednání o česko-německé deklaraci bylo dobrodružstvím, vzpomíná Bývalý velvyslanec Jindrák
Česko-německá deklarace vytvořila mezi oběma státy důvěru. Na konferenci pořádané u příležitosti 20. výročí podepsání deklarace to v Praze řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že vztahy mezi Českem a Německem jsou nejlepší v moderní historii.
Bývalý velvyslanec Jindrák: Jednání o česko-německé deklaraci bylo dobrodružstvím
Jako na veliké dobrodružství a vysokou školu diplomacie vzpomíná na jednání o česko-německé deklaraci diplomat Rudolf Jindrák, který byl jednou z klíčových postav zhruba osmnáctiměsíčních rokování. Diplomaté se při nich scházeli v Praze, Bonnu i Ženevě a do poslední chvíle se text deklarace snažili utajit před novináři i veřejností. Deklaraci tehdejší šéfové obou vlád Václav Klaus a Helmut Kohl podepsali 21. ledna 1997 v Praze. Podpis dokumentu provázely tehdy demonstrace odpůrců především ze strany komunistů a sládkovců. Bouřlivá byla také čtyřdenní debata při schvalování dokumentu ve Sněmovně."Každé slovo se skutečně probíralo desetkrát," konstatuje Jindrák, který tehdy znal různé verze deklarace zpaměti. Na politické úrovni sehráli podle Jindráka zásadní roli premiér Klaus, prezident Václav Havel a ministr zahraničí Zieleniec, s nimiž diplomaté pokrok pravidelně konzultovali. Právě na dnes vynikajících vztazích Česka s Bavorskem, které byly začátkem 90. let často velmi napjaté, je podle Jindráka nejlépe vidět přínos česko-německé deklarace.
Exministr Zieleniec vidí deklaraci jako nejvýznamnější výsledek své práce na ministerstvu
Bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec považuje Česko-německou deklaraci za nejvýznamnější výsledek své práce v úřadu. Na rozdíl od zajištění směřování Česka do Evropské unie a Severoatlantické aliance totiž nebylo narovnání vztahů s Německem něčím automatickým. Zieleniec, který byl šéfem české diplomacie v letech 1993 až 1997.
U česko-německých vztahů přirozená snaha o sblížení podle Zieleniece chyběla, protože byly zatíženy jednak historickými událostmi, jednak komunistickou propagandou. Obavy z Německa byly podle něj natolik zakotveny v myslích Čechů, že při jednání o deklaraci část českých médií často mluvila o ohrožení národních zájmů a české identity. I proto se podle něj jednání vedla co nejvíc utajeně.