Leteckou bitvu nad Bílými Karpaty můžete prožít díky virtuální realitě
Jedna z největších leteckých bitev druhé světové války nad územím Československa se odehrála 29. srpna 1944 nad pohořím Bílých Karpat v oblasti Slavičína na Zlínsku. Díky designérům ze zlínské univerzity ji můžete prožít ve virtuální realitě.
Slavičínské muzeum připravilo unikátní expozici věnovanou 80. výročí významné letecké bitvy. Na pomoc si vedení muzea pozvalo studenty a pedagogy ateliéru Game Design z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ti společně vytvořili simulátor, ve kterém návštěvníci zažijí bitvu na vlastní kůži.
Co vše může člověk během simulace prožít, to je otázka pro Michala Ščuglíka, z ateliéru herního designu.
"My jsme se to snažili trošku zkrátit, aby to nebylo dlouhé, když tam bude víc návštěvníků. Simulace má zhruba pět minut a je to rozděleno na několik fází. Nejdřív je prolog, kde se seznamujeme s tím, co se odehrálo, pak jsou části, kde vidíme útok protiletecké obrany, je tam nálet německých stíhaček, ve finální fázi si zkusíme najít ten cíl, odhodíme bomby, a tím ta simulace končí."
Proletěl jste se taky v bombardéru?
"Virtuálně samozřejmě, jako autor, ale měl jsem i možnost v tom bombardéru být fyzicky, byť jenom na zemi, ale podařilo se to."
Jaký to byl zážitek?
"Já jsem poměrně vysoký, bylo celkem náročné se tam vměstnat, protože to je malý prostor. Byl jsem překvapený, jak je to malinké. Na druhou stranu, ta virtuální realita, to byl můj dětský sen, zkusit si takovou simulaci. Zážitek je to dobrý."
Kdo se podílel na vytvoření virtuální reality?
"My jsme to vytvářeli v rámci univerzity, protože já učím na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, a měli jsme tuto možnost v rámci semestrální práce. Je tam jeden šikovný student, který se jmenuje Tadeáš Kříbek, tak ten vytvořil to 3D prostředí a já jsem to potom doprogramoval, udělal tam nějaké interakce, dal tomu nějaký začátek a konec, a dotáhnul to do té virtuální reality, což je trochu komplikovanější."
Expozice bude otevřená pro veřejnost od 31. srpna 2024. Hrob 28 letců na slavičínském hřbitově se stal jedním z největších hromadným pohřebišť amerických letců na českém území. V roce 1946 byly ostatky letců vyzvednuty a převezeny na americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii.
Od roku 1994 je ve slavičínském muzeu trvale instalována expozice zabývající se touto leteckou bitvou, vystaveny jsou zde například fragmenty letadel či osobní věci pilotů.