Ministr financí navrhuje zvýšení garance vkladů na 50.000 eur

banka_prepazka.jpg

Vklady občanů budou lépe chráněny. Ministerstvo financí v reakci na současnou globální krizi finančních trhů navrhuje zvýšení garance vkladů ze současných 25.000 eur na 50.000 eur. To je podle současného přepočtu více než 1 milion 200 tisíc korun.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že garance 50.000 eur pokryje drtivou většinu drobných střadatelů a nebude nikoho motivovat, aby pošilhával po zahraničí. Zároveň by se měla odstranit takzvaná spoluúčast. V současnosti vláda garantuje 90 procent vkladů do výše 25.000 eur. Nově by mělo být garantováno sto procent až do výše 50-ti tisíc eur. Ministerstvo tak reaguje na kroky okolních zemí, které se chystají zaručit za všechny vklady v bankách. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že by se Češi mohli začít o své vklady obávat a přesouvat je do zahraničí.

"Jestliže řada zemí kolem nás dělá nějaká opatření, tak chceme, byť je český bankovní systém stabilní, ujistit klienty českých bank, že nemusí přemýšlet o přemístění depozit do jiných zemí a chci navrhnout toto opatření nikoliv po přechodnou dobu, jak doporučila Evropská komise, ale navždy. Konec konců těch 25 tisíc eur bylo přijato před nějakým časem a už dávno ztratilo svoji reálnou hodnotu."

Ministr Kalousek zároveň ostře odmítl výzvu sociálních demokratů, aby vláda garantovala všechny vklady. Globální garance označil za jeden z nejhloupějších populismů, jaký kdy slyšel. Právě neomezené pojištění vkladů u některých bank zavedlo minulý týden Irsko. To spustilo vlnu převodů z britských do irských bank. Ve slibování následovalo Německo, čímž způsobilo problémy Rakousku.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek stabilitu českých bank nezpochybnil, ale vyzval vládu, aby vklady taky plně garantovala. Upozornil na to, že by lidé mohli své peníze převádět například do německých bank. Podle ministra financí Kalouska však může právě takový populismus přispět k šíření paniky. Podporu Kalouskovu návrhu na zvýšení garancí na 50.000 eur vyjádřil premiér Mirek Topolánek. Hlavní ekonom Raiffeisen Bank Pavel Mertlík řekl, že by se tato částka mohla navyšovat průběžně.

"Žijeme ve světě, kde probíhá inflace, mění se hospodářská čísla. Samozřejmě před deseti lety bylo 20 tisíc eur něco jiného než dnes. Smysl by měla i pravidelná valorizace této částky. Dnes v době zjitřeného vzrušení vkladatelů, kdy jde vládám o to, aby předešly nějaké panice, tak i tento smysl zvýšení hranice může být."

Na zvýšení garantované částky na 50 tisíc eur se dohodli ministři financí Evropské unie. Některé členské země už ale ohlásily, že zavedou limit stotisícový. Udělají to třeba Slovensko, Belgie nebo Španělsko. Ministři financí se shodli také na tom, jak mohou vlády podporovat problémové banky. Při současné pomoci totiž hrozí, že nápravné kroky v jedné zemi způsobí potíže v jiné zemi. Debaty o finanční krizi budou v Evropské unii pokračovat. Velká část ministrů totiž prosazovala ještě daleko razantnější garance vkladů, ale Češi, Lotyši, Finové a Švédové jejich snahy zablokovali.