Na protest proti politice ministra zavřelo 90 procent lékáren

Foto: ČTK

Lékárníci splnili, co slíbili. Na protest proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha zavřeli lékárny na tři hodiny. Nelíbí se jim snižování marží za léky, ani způsob jednání ministra se zdravotníky. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Foto: ČTK
Úderem pravého poledne se v pondělí zavřelo přes 90 procent lékáren, v Plzni dokonce plných sto procent. Ministr zdravotnictví David Rath však údaje lékárníků zpochybňoval. Podle něj bylo důležité, že pacienti, kteří potřebovali lék nutně, mohli využít lékárny v nemocnicích. Lékárníkům se nelíbí pokles marže z 32 na 29 procent. Dělí se o ni ještě s distributory, takže po odečtení daně z přidané hodnoty jim zůstane 17 procent. Do minusových čísel se už dostala například lékárna v Borové na Svitavsku i Dubá na Českolipsku, která má spádovou oblast asi 3,5 tisíce obyvatel. Její majitelka Markéta Pauzrová ji provozuje od roku 1998 a pracují zde včetně ní tři lidé.

"Dřív to tady bylo tak akorát na udržení chodu lékárny. Se snížením marží jde ruku v ruce i to, že lékaři mají svoje limity na předepisování jednak léků, jednak péče pro pacienty. Když limity překročí, tak to budou platit ze své kapsy. Proto velmi kleslo předepisování léků na recepty od lékařů. Když se podívám v lednu na obrat a na to, kolik lékárna potřebuje na náklady, tak už jsem velmi v mínusu.

Jak vidíte budoucnost?

"Budu muset propustit jednoho zaměstnance a i tak si myslím, že to nezachrání lékárnu."

Ministr naopak tvrdí, že příjmy lékáren jsou vysoké a snížení unesou. V Česku je asi 2200 lékáren a jedna čtvrtina se obává krachu. Podle ministra Ratha může dobře vydělávat lékárna se spádem 4000 obyvatel.

Ministr zdravotnictví David Rath,  foto: ČTK
"Pokud je na takovémto území jedna lékárna, tak nikdo nemusí mít strach. Samozřejmě přicházejí k nám různí lidé, kteří říkají: my máme čtyř či pěti tisícové městečko a máme tam dvě, tři lékárny. Ty mohou mít dohromady problémy, ale určitě jedna se tam uživí a bude prosperovat velmi dobře, dvě řekněme s odřenýma ušima."

Lékárníci současně se stávkou zahájili vysvětlovací kampaň, proč podle nich politika ministra zdravotnictví ohrožuje existenci především malých lékáren. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba tvrdí, že naopak větší lékárny na postupech Ratha vydělají:

"My říkáme, že je potřeba zachovat nezávislou síť malých lékáren, které jsou vlastněny jednotlivými lékárníky, protože my nevlastníme žádné velké lékárny, žádné nemocniční lékárny. To, co nám ministr Rath říká a jak nás obviňuje před veřejností, že jsme milionáři, to jsou bohapusté nesmysly."

Ministr chystá úpravu předpisů tak, aby při výpadku lékárenské služby vydávali medikamenty lékaři a pacienti si je mohli objednávat přes internet. Jak ale z celé situace ven? Lékárníci navrhují, aby byl u levnějšího léku zisk vyšší - až padesátiprocentní, s růstem ceny by marže klesala. To by pomohlo zejména malým lékárnám, které prodávají levnější přípravky. Potvrzuje to i lékárnice Markéta Pauzrová z Dubé.

"Tady jdou na odbyt ty levnější léky. Co se nejvíc prodává je Paralen, který stojí osm korun a na něm má lékárna korunu a to pokryje možná cenové lepítko, které na tom léku je."

Ministr Rath tvrdí, že by platby za levné léky stouply až o dvě miliardy, což zase odmítá šéf lékárnické komory Chudoba a hovoří pouze o částce 360 milionů. Lékárníci chtějí, aby se situací začal zabývat premiér a předali proto Úřadu vlády petici. Jsou připraveni přitvrdit a koncem února zavřít provozovny i na několik dní.