Dokáží se politici shodnout, kdo bude českým prezidentem?
Kdo bude českým prezidentem? Dokáží se politici vůbec shodnout? Tak to jsou teď nejčastější otázky. Podle kuloárových informací by se měli poslanci a senátoři sejít do čtyř týdnů znovu a pokusit se zvolit nástupce prezidenta Václava Havla. Už se ví, koho budou strany nominovat a jakou zvolí taktiku, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.
"Já jsem samozřejmě připraven se zúčastnit volby, té či oné."
Tím Václav Klaus zřejmě myslel i přímou volbu prezidenta, o které politici uvažují v případě krachu druhé volby. Také Petr Pithart, kandidát lidovců a unionistů, vyjádřil ochotu znovu kandidovat.
"Měl by být společný kandidát a určitě jsem jeden z těch, který by to mohl být."
A to je právě kámen úrazu. Vládní koalice se není schopna dohodnout. Navíc ČSSD odstřelila svého vlastního kandidáta Bureše. Do druhého kola by měl jít vítěz vnitrostranického referenda - expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman. Jak uvedl šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, o kandidátovi, ale také nejednotě a dalších chybách, bude strana jednat v sobotu.
"Jde o to, jestli budeme schopni napravit některé chyby, které jsem udělali, třeba ta, že jsme pravděpodobně měli hledat koaličního kandidáta do této volby. Musíme hledat, na čem se většina ústředního výboru bude schopna shodnout."Do volby hlavy státu významně promlouvají svými hlasy i komunisté. Se svými kandidáty moc šancí nemají, ale hovoří se o tom, že by jim na hradě vyhovoval právě expremiér Miloš Zeman. Zda ho však sociální demokraté opravdu nominují, není podle předsedy komunistů Miroslava Grebeníčka jisté.
"Já si nejsem jist, jestli sociální demokracie zvládne tu náročnou roli, kterou má před sebou podle mého názoru neobstála a zdá se, že je v pořádném rozvalu. Není vůbec ani jisté, zda Miloš Zeman bude kandidátem ČSSD."
Může se dokonce stát, že část komunistů podpoří Václava Klause. V oficiálních prohlášeních sice Klause i Pitharta odmítají, ale takto odpověděl předseda Grebeníček, na obvinění, že komunisté volbu bojkotovali.
"A jste si tím jisti, že jsme ho nepodpořili. Kdybych se měl vyjádřit naprosto otevřeně, tak mám pocit, že Václav Klaus bodoval v našem klubu o něco víc, než Petr Pithart, to si troufám říct."Volby prezidenta sledují i Češi v zahraničí. Podle předsedy britské pobočky Československé společnosti pro vědu a umění Milana Kocourka to bude mít kdokoliv po Václavu Havlovi těžké. Mezi britskou politickou elitou znamenají jména jako Klaus, Pithart nebo Zeman velmi málo. Naproti tomu Václava Havla znají často i děti. Philip Kasik, prezident organizace Američtí přátelé České republiky uvedl, že nezvolení prezidenta není ostudou ani katastrofou, přičemž ocenil Klause i Pitharta. Podle vydavatele Amerických Listů Petra Bíska patří Klaus i Zeman do politického důchodu. Profesor politických věd Newyorské státní univerzity Ota Ulč by na Hradě viděl nejraději Petra Pitharta. Kdyby se však v dalším kole střetli Klaus se Zemanem, pak by dal přednost "vzdor bonmotům a becherovce" Zemanovi.