Česko bude jednat s iráckou opozicí
Česká republika nejspíše vyšle v polovině února svého diplomata na jednání s iráckou opozicí do Saláhaddínu, který leží v iráckém Kurdistánu mimo dosah Bagdádu. Pozvání na schůzku přišlo na ministerstvo zahraničních věcí od Američanů, což ovšem neznamená, že by se jednání odehrávalo pod taktovkou Spojených států, řekl Alexandr Vondra, náměstek ministra zahraničí v rozhovoru s naším reportérem Mikulášem Kroupou.
"Ano, bylo nám před časem nabídnuto, zda bychom se nechtěli zúčastnit připravované schůzky s opozicí v Iráku včetně opozice kurdské. Nebylo zatím přesně stanoveno datum, ani rozsah a způsob naší účasti. Je to věc, o které tady delší dobu diskutujeme. vycházíme z toho, že máme za prvé zájem na tom, abychom měli detailní přehled v zemi a za druhé - nepochybně máme a budeme mít zájem na rozvíjení vztahů s Irákem v budoucnosti."
Nejsou podobné schůzky poněkud předčasné. V Iráku stále panuje režim Saddáma Husajna.
"Tady nejde o blesk z čistého nebe. Kontakty s Iráckou opozicí máme dlouhodobě. V Praze byl několikrát, pokud jde o kurdskou opozici, pan Barzání (Kurdská demokratická strana, zkr. KDP), pan Talabání (Demokratická unie Kurdistánu, PUK). Setkali jsem se s Čelábím, který je představitel ANS (Irácký národní kongres, INC) v Londýně. Není to nic nového pod sluncem. Setkáváme se s opozicí na Kubě a také nespekulujeme, jestli Fidel Castro bude u moci ještě půl roku nebo tři roky. Prostě patří to ke kultuře demokratické země komunikovat s opozicí."
Český zástupce by na schůzce mohl podle diplomatických zdrojů poskytnout zkušenosti z přechodu od totalitního režimu k demokracii. Kdo jím bude? Jeho jméno zatím nikdo nezná.
"Bylo by dobré, kdyby to byl nějaký odborník než nějaký politik. Odborník, který rozumí tamní situaci, člověk vystudovaný arabista nebo mladý diplomat spíš než politik."